Combitherm har leveret termobeskyttelse til transportbranchen i 40 år

Combitherm i Them har i 40 år arbejdet med temperatursikker transport til masser af danske virksomheder. Ambitionerne stopper dog ikke der, og de håber på at vækste de kommende år.

Business unit manager Torben Hallstrup (tv) og ejer Henrik Christoffersen (th) kan nu fejre Combitherms 40 år som producent af termobeskyttelse til transportbranchen..

12.07.2019

SCM.dk

Det har virksomheden Combitherm i Them, der ved grundlæggelsen i 1979 var verdens første producent af termobeskyttelse i tre lag, dog efterhånden en del erfaring med. De har nu i 40 år leveret løsninger til den danske transportbranche, som kan sikre den ønskede temperatur hele vejen frem til kunden.

”Vi har altid tilpasset vores produktion efter den enkelte kundes behov. Vores pallehætter i normal størrelse kan bruges af de fleste, men vi producerer altid hætterne, så de passer præcist til den enkelte opgave, og formålet er altid det samme: At f.eks. fødevarer og medicin kan fragtes langt og sikkert, uden at kølekæden bliver brudt – uanset om det er med skib, fly eller lastbil”, forklarer business unit manager Torben Hallstrup og fortsætter:

”Gennem flere år har vi haft en stabil vækst og er nu oppe på ca. 30 medarbejdere – men vi har ambitioner om mere. Målsætningen er en markant vækst de kommende fem år, både målt på omsætning og i antallet af medarbejdere, og det skal primært ske gennem eksport”.

Termo-isolering vigtig i travl hverdag
Combitherm ejes af Henrik Christoffersen, som også ejer søsterselskabet Combi-Therm Consumer i Randers og er adm. direktør i begge selskaber. I selskaberne oplever de, at termo-isoleringen er et vigtigt led i transportbranchens travle hverdag.

”Vores specialsyede pallehætter er særdeles effektive, fordi varerne holder temperaturen hele vejen – også hvis det skal på lager en kort periode undervejs. Hætterne er enkle at bruge, og de er selvsagt gennemtestede og har bevist, at de kan stå distancen, selvom temperaturen i omgivelserne svinger op og ned”, siger Torben Hallstrup.

Ordet ”specialsyet” er i øvrigt helt korrekt her, for en væsentlig del af produktionen hos Combitherm er lavet manuelt på store industrisymaskiner. Andre produceres på specialmaskiner, men altid med udgangspunkt i kundens aktuelle behov.

”Ofte bliver vi involveret tidligt i processen, så vi kan bidrage med sparring og vores store erfaring, og mange af vores kunder har vi haft i mange år. Desuden er vi økonomisk stabile, så vores kunder kan også stole på, at vi er her i mange år fremover. Den soliditet er meget vigtigt for et stabilt samarbejde”, siger Torben Hallstrup.

Læs også: Forbrugerne forventer billig, hurtig og nem fragt

Combitherm har boet på sin nuværende adresse på Industrivej i seks år. I alle 40 år har virksomheden holdt til i samme område inden for en radius på ca. en kilometer.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup