Coop flytter varetransport til tog og tester klimaeffekt

Coop flytter nu transport af udvalgt frugt og grønt fra lastbiler over på tog. Det sker for at teste, hvor meget klimabesparelse der i at transportere en række varer fra Spanien via tog.

I testen transporteres druerne på tog fra Spanien til Köln i Tyskland. Såfremt testen er en succes, forventer Coop, at udvalget af tog-varer bliver betragteligt større til næste år. Arkivfoto..

24.08.2020

SCM.dk

Nye beregninger fra Coops klimaafdeling viser, at CO2-udledningen i transporten fra marker i Spanien til lagre i Danmark kan reduceres med hele 65 procent ved at ændre transportform.
Kundernes valg af varer har stor betydning for Coops klimabelastning. Men dagligvarekoncernen har også andre håndtag end at levere så klimavenligt sortiment til forbrugerne som muligt - håndtag, der kan give markante besparelser og som ikke kræver adfærdsændringer hos forbrugeren. Derfor har man som et led i Coops samlede klimaplan nu kigget nærmere på selve transporten af varerne. Resultatet vidner om et stort potentiale ved at ændre transportform fra Sydeuropa til Nordeuropa.
”Klimamæssigt bør vi grundlæggende spise mest muligt frugt og grønt, som er dyrket under åben himmel, der hvor det er sæson til det, hvilket det ofte er i Spanien. Det bedste, vi kan gøre, er derfor at forholde os til transporten af disse vare. Hvis vi skifter transport fra lastbil til tog, viser beregninger at vi kan reducere klimabelastningen fra transporten med op til 65 procent. Den test går vi nu i gang med, samtidig med at vi undersøger, hvordan det vil influere på leverancekvaliteten og vores forretning”, siger klimachef i Coop, Peter Svendsen.
Testen igangsættes med udvalgte varer, i første omgang druer, der lander i butikkerne i uge 35.
For at gøre det klimavenlige valg tydeligt for forbrugeren vil disse druer bære et klistermærke med teksten: ”Jeg har taget toget – for klimaets skyld”.
En eventuel meromkostning til togtransporten skal finansieres af Coops Klimapulje, hvor der årligt er afsat et større millionbeløb til at træffe nye og mere klimavenlige valg til sikring af et mere klimavenligt sortiment. Således vil druerne transporteret på tog ikke blive dyrere for forbrugeren.
Toget, der benyttes, går under navnet CoolRail og er specifikt designet til at fragte friskt producerede råvarer klimavenligt fra Syd- til Nordeuropa.
I testen transporteres druerne på tog fra Spanien til Köln i Tyskland. Såfremt testen er en succes, forventer Coop, at udvalget af tog-varer bliver betragteligt større til næste år, ligesom endestationen forventes at blive i Danmark.
Testen med transport af udvalgte varer fra Spanien er en del af Coops klimastrategi og bidrager til målsætningen om at reducere klimabelastningen, relateret til varesalget, med 1.000.000 tons i 2030.

- Pbh

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

27.10.2026SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

26.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Eliminering af løft af fustager hos Dugges Bryggeri

SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

SCM.dk

Dansk specialist runder de 1.000 palleteringsanlæg

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

20.10.2026SCM.dk

Logistikrobotter dominerer globalt marked for servicerobotter

20.10.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Lad automation reducere de manuelle transportopgaver i fryselagre

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia