Coop.dk MAD udvider sin flåde af el-varebiler i Hovedstaden

Med branchens største flåde af elbiler, den første chauffør-overenskomst med 3F og de mest ambitiøse klimamål vil Coop.dk MAD fortsætte vækst med fokus på ansvarlig online-handel.

Ud af Coop.dk MAD’s flåde af varebiler kører 23 af dem på el efter det seneste indkøb af el-varebiler fra Semler. Foto: Coop.

30.09.2021

SCM.dk

Der bliver nu lidt mindre støj i København. For Coop.dk MAD har udvidet sin flåde af el-varebiler, så den nu er den største på Sjælland og består af 23 eldrevne varebiler.

Man fik de første syv biler i marts i år, og reaktionerne fra kunderne og chaufførerne, der kører dem, har været entydigt positive.

"Coop har sat sig som mål at være den mest ambitiøse dagligvarevirksomhed med hensyn til klimaet. Målet er, at CO2 udledningen være reduceret med 75 procent i 2025 i forhold til 2018. I 2030 skal Coops drift være klimapositiv. El-varebilerne er et blandt mange midler for at nå denne målsætning", siger adm. direktør i Coop, Kræn Østergård Nielsen, i en pressemeddelelse.

Det langsigtede mål er, at alle dagligvarer fra Coop.dk MAD skal køres ud med el-biler.

Læs også: Coop flytter varetransport til tog og tester klimaeffekt

”Ligesom Coop er den mest ansvarlige dagligvarevirksomhed i de fysiske butikker, skal vi naturligvis også være det i den digitale verden. Derfor vil vi gøre en ekstra indsats for mere klimavenlig distribution”, udtaler kommerciel direktør Lars Rasmussen for Coop.dk.

Coop.dk MAD har det seneste halvandet år fordoblet antallet af kunder og omsætning. I det første halvår af 2021 har salget været cirka 70 procent større end i de tilsvarende måneder sidste år, hvor corona-krisen skabte stor stigning i salget.

Derfor opruster Coop fra årsskiftet med egne chauffører og biler, hvilket har ført til, at Coop.dk MAD, som den første online dagligvarevirksomhed, tidligere i år indgik chaufføroverenskomst med 3F for at sikre ordnede forhold for chaufførerne.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

21.09.2026SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

16.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Den gamle gaffeltruck kan være dyrere end en ny

15.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR-løsninger udfylder et voksende hul i skandinavisk logistik

15.09.2026SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

11.09.2026SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

24.09.2026

Sted

Fredericia