Corona slipper sit tag i dansk e-handel: ”Hverdagen vender tilbage”

Januars tårnhøje smittetal fik danskernes netindkøb til at slå niveauet under selv den travle december måned. Men nu falder forbrugernes egne forventninger til deres e-handelsvaner, viser den seneste E-handelsanalyse fra Dansk Erhverv.

Andelen af forbrugere, der forventer at skrue op for forbruget online, er lavere end længe. Foto: 123RF.

10.03.2022

SCM.dk

Der var gang i e-handelsforbruget i januar, hvor halvdelen af forbrugerne handlede i løbet af den seneste uge – det er højere end den traditionelt travle december, hvor det var 46 procent.  

”Det er en meget høj andel, hvilket må hænge sammen med, at smittetallene var tårnhøje i denne periode”, siger Niels Ralund, e-handelsdirektør i Dansk Erhverv og fortsætter: 

”Det bliver interessant at se, om tallet dykker lidt i februar og marts, nu hvor vi er tilbage til en mere normal hverdag”. 

Lavere forbrugerforventninger  

Analysen viser også, 12 procent af forbrugerne forventer at handle mere online det kommende år, hvilket er en markant ændring fra december, hvor 26 procent forventede at handle mere.  

”Det er altså et lille fald, men vi kommer også fra et meget, meget højt niveau grundet corona”, siger Niels Ralund og henviser til, at godt hver tredje forbruger mener, at de har handlet mere online de seneste 12 måneder sammenlignet med tidligere. 

Læs også: Vækst i danske netbutikker slår de udenlandske

Derfor er det heller ikke bekymrende, vurderer e-handelsdirektøren. 

”Der er stadig fremgang, og vi hører også fra rigtig mange medlemmer, at forbrugerne bliver hængende trods genåbningen. Min konklusion er, at januar blev den sidste måned, hvor smittetallene direkte kunne ses i e-handlen, men det løft, som e-handlen har fået, vil vare ved". 

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

23.10.2026SCM.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

SCM.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for virksomheders klimaindsats

21.10.2026SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

21.10.2026SCM.dk

Maersk i nyt vietnamesisk projekt til 22 milliarder kroner

21.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Micro-fulfillment: Små lagre til hurtig levering

20.10.2026SCM.dk

TX Logistik fordobler togafgange mellem Sverige og Italien

19.10.2026SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

16.10.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Universal Robots A/S
Webinar
Gen 7: The robotics platform built for AI

Hosted by Jake Hall on October 28, this webinar shows how Gen 7 enables AI-driven manufacturing at enterprise scale.

Dato

28.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online