Corona slipper sit tag i dansk e-handel: ”Hverdagen vender tilbage”

Januars tårnhøje smittetal fik danskernes netindkøb til at slå niveauet under selv den travle december måned. Men nu falder forbrugernes egne forventninger til deres e-handelsvaner, viser den seneste E-handelsanalyse fra Dansk Erhverv.

Andelen af forbrugere, der forventer at skrue op for forbruget online, er lavere end længe. Foto: 123RF.

10.03.2022

SCM.dk

Der var gang i e-handelsforbruget i januar, hvor halvdelen af forbrugerne handlede i løbet af den seneste uge – det er højere end den traditionelt travle december, hvor det var 46 procent.  

”Det er en meget høj andel, hvilket må hænge sammen med, at smittetallene var tårnhøje i denne periode”, siger Niels Ralund, e-handelsdirektør i Dansk Erhverv og fortsætter: 

”Det bliver interessant at se, om tallet dykker lidt i februar og marts, nu hvor vi er tilbage til en mere normal hverdag”. 

Lavere forbrugerforventninger  

Analysen viser også, 12 procent af forbrugerne forventer at handle mere online det kommende år, hvilket er en markant ændring fra december, hvor 26 procent forventede at handle mere.  

”Det er altså et lille fald, men vi kommer også fra et meget, meget højt niveau grundet corona”, siger Niels Ralund og henviser til, at godt hver tredje forbruger mener, at de har handlet mere online de seneste 12 måneder sammenlignet med tidligere. 

Læs også: Vækst i danske netbutikker slår de udenlandske

Derfor er det heller ikke bekymrende, vurderer e-handelsdirektøren. 

”Der er stadig fremgang, og vi hører også fra rigtig mange medlemmer, at forbrugerne bliver hængende trods genåbningen. Min konklusion er, at januar blev den sidste måned, hvor smittetallene direkte kunne ses i e-handlen, men det løft, som e-handlen har fået, vil vare ved". 

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

14.09.2026SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia