D-mærket vinder hovedprisen ved Cyber Security Awards 2025

Dansk Erhverv, Dansk Industri, SMV Danmark, Forbrugerrådet Tænk og Industriens Fond er alle vindere af Det Gyldne Gitter ved årets Cyber Security Awards. De er hædret for deres arbejde med mærkningsordningen, D-mærket.

Mikael Jensen, Direktør for D-Mærket, tager imod Det Gyldne Gitter prisen ved Cyber Security Awards 2025. Foto: TDC Erhverv

14.03.2025

SCM.dk

For andet år i træk blev årets Cyber Security Awards afholdt på The Plant i København. Awardshowet arrangeres af TDC Erhverv og hædrer de virksomheder og aktører, som har gjort en ekstraordinær indsats på området og bidrager til kampen for et mere sikkert digitalt samfund og erhvervsliv.

I år gik hovedprisen Det Gyldne Gitter til D-mærket, som Dansk Erhverv, Dansk Industri, SMV Danmark, Forbrugerrådet Tænk og Industriens Fond står bag. Hovedprisen hylder en virksomhed eller person, der har forbedret sin egen eller andres cybersikkerhed markant det seneste år. Som begrundelse for valget, havde juryen følgende at sige:

”Initiativet har vist sin relevans særligt i lyset af de skærpede krav og nye regulativer, virksomheder står over for. Det har ramt en nerve – og skabt både synlighed, værdi og konkrete resultater. Siden lanceringen i september 2021 har aktørerne bag arbejdet målrettet for at styrke virksomheders sikkerhedscompliance og skabe øget digital tryghed. Det er netop dét arbejde, der nu har bragt dem til endnu en milepæl – med 100 virksomheder, der allerede har opnået ordningen – og som i dag bringer dem helt op på scenen med Det Gyldne Gitter prisen”.

Mikael Jensen, Direktør for D-mærket tog imod prisen på vegne af alle aktørerne. Han er stolt over anerkendelsen:

”Det glæder mig rigtig meget, at vi får denne her anerkendelse ved årets Cyber Security Awards. D-mærket er ikke bare kvalitetsstempel men et værktøj, der hjælper virksomheder med at styrke deres IT-sikkerhed og dataanvendelse. Vi har arbejdet hårdt på at udbrede kendskabet og behovet for denne mærkningsordning. For nylig nåede vi en milepæl på 100 D-mærkede virksomheder, 1.800 på vej. Det var en stor dag, og det er det så sandelig også i dag (den 13.3 red.) med modtagelse af Det Gyldne Gitter.”

Udover Det Gyldne Gitter, blev der yderligere uddelt tre priser ved Cyber Security Awards 2025:

• Åbenhedsprisen, som fremhæver en virksomhed eller person, der åbent har delt erfaringer om cybersikkerhed, også når det har været udfordrende. I år gik prisen til Tureby-Alkestrup Vandværk for deres åbenhed om hackerangrebet, der ramte dem i december 2024.

• Årets Kvindelige Cyberinspirator gik til Linda Mostrup Pedersen for at være en ildsjæl og inspiration for mange. Hun har blandt andet skabt stærke offentlige og private samarbejder, udviklet uddannelsesmaterialer og arbejdet målrettet for større diversitet i feltet.

• Årets SMV-indsats gik til den danske start-up, Moxso, for have udviklet en AI-drevet simuleringsløsning, der træner medarbejdere i at spotte phishing-angreb og blive bedre til at håndtere cyberangreb. Virksomheden er blevet udvalgt til elite- og vækstprogram af Google.

Læs også: HI-messen 2025: Industrien gør klar til årets største samling

Årets jury bestod af profiler fra både det offentlige og private blandt andre i form af branchedirektør i DI Digital Andreas Holbak Espersen, VP i Demant Rasmus Rasmussen, CEO hos TDC Erhverv John Henriksen, Professor i Cybersikkerhed Jens Myrup Pedersen og CEO for IT-Branchen Natasha Friis Saxberg.

Kilde: TDC Erhverv

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia