Dachser fortsætter kraftig vækst i Danmark

Logistikvirksomheden Dachser slår for femte år i træk rekord på omsætning og medarbejderantal i Danmark. Det viser det danske årsregnskab og nordiske koncernregnskab for 2013.

04.07.2014

SCM.dk

”Vores indsats bærer for femte år i træk frugt ved fortsat stigende omsætning og øget medarbejderantal", siger Finn Skovbo Pedersen, managing director i Dachser Nordic. Foto: Dachser. .

Den fortsatte vækst hos logistikvirksomheden Dachser i Danmark sker i kølvandet på investeringer i brugervenlig højteknologi til kunderne, nye bygninger, større distributionsnetværk og en indsats på miljøområdet.

Investeringerne har ifølge Finn Skovbo Pedersen, managing director i Dachser Nordic, rustet virksomheden til hårdere markedsvilkår og den voksende konkurrence på både det danske, nordiske og europæiske marked.

”Vores indsats bærer for femte år i træk frugt ved fortsat stigende omsætning og øget medarbejderantal. Især i Danmark kommer vi godt ud af 2013 med et overskud før skat på knap 12,3 millioner kroner – hvilket er en stigning på 416 procent i forhold til året før”, siger Finn Skovbo Pedersen.

Den positive effekt i Danmark er blandt andet afledt af investeringer på 250 millioner kroner i nye distributionsterminaler i Kolding og Hvidovre i henholdsvis 2008 og 2010.

Flere danske arbejdspladser
Årsregnskaberne viser desuden, at Dachser for femte år i træk øger medarbejderantallet i Danmark og resten af Norden.

”Forudsætningen for den succesfulde udvikling hos Dachser er en fælles indsats, hvor alle medarbejdere hver dag bidrager dedikeret og positivt i en tid med svære markedsvilkår”, siger Finn Skovbo Pedersen.

Han understreger derudover betydningen af, at Dachser er en familieejet virksomhed, der giver ledelsen mulighed for at tænke og investere mere langsigtet, end det ofte er tilfældet i en børsnoteret virksomhed.

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Ny direktør i EAB Lagerindretning skal styrke salget i Danmark

25.03.2026Antalis A/S

Sponseret

End-of-line: Den oversete flaskehals i moderne lagerdrift

SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

SCM.dk

Grøn fragt: Kunderne vælger selv og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

17.03.2026SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle