Dachser investerer i biogaslastbiler

Logistikleverandørens beslutning om at investere i teknologi til lavemissionstransporter gør, at Dachser Finlands kortdistanceflåde allerede nu opfylder de emissionsreduktionsmål for 2030, som den finske regering har fastsat. Dermed kan virksomheden forsyne Helsinki og omegn på en mere bæredygtig måde.

Investeringen koordineres af Dachser Finlands samarbejdspartner, vognmandsfirmaet Savon Kuljetus Oy. Chaufførerne fra Dachser er udstyret med konfigurerede brændstofkort, som udelukkende kan bruges til at købe biogas til lastbilerne. Foto: Dachser.

28.10.2021

SCM.dk

Fra og med i år vil Dachsers filial i Kerava, der er ansvarlig for virksomhedens eksport-/importforretning i Finland gennem sit netværk for vejtransport, drive i alt 10 gasdrevne kortdistancelastbiler, herunder 8 Volvo FE- og 2 Iveco Eurocargo 160EG/F-lastbiler, ud af en flåde på 15. Alle disse lastbiler kører på såkaldt komprimeret biogas (CBG).

Dette skridt gør det muligt for virksomheden at nå sine afhentnings- og leveringsdestinationer i Helsinki og omegn med en drastisk reduceret miljøpåvirkning. Planen er at omdanne de resterende kortdistancelastbiler til enten biogas eller el – afhængigt af teknologiske overvejelser i forhold til blandt andet lokale vejrforhold.

"Sammenlignet med tallene for 2019 er det lykkedes os at reducere vores CO2-udledning i de områder, hvor vi bruger lastbiler, der kører på komprimeret biogas, med i alt 70 procent”, forklarer Tuomas Leimio, Managing Director for Dachser Finland European Logistics.

Læs også: Med ny el-lastbil bliver Dachser grønnere i København

"For os er det især vigtigt, at vi bliver ved med at søge efter, teste og tilpasse os mere miljøvenlige transportløsninger gennem forskellige typer af teknologisk udvikling og videnskabelig innovation. Derfor har vi også investeret i disse biogasbiler – og det er vi stolte af. Det er bestemt et skridt i den rigtige retning, og det giver os mulighed for at få værdifulde erfaringer til vores videre arbejde med omlægningen,” fortsætter han.

Investeringen koordineres af Dachser Finlands samarbejdspartner, vognmandsfirmaet Savon Kuljetus Oy. Brændstoffet, der består af komprimeret biogas (CBG), leveres af Gasum, der for nylig åbnede et nyt produktionsanlæg for biogas tæt på Helsinki. Chaufførerne fra Dachser er udstyret med konfigurerede brændstofkort, som udelukkende kan bruges til at købe biogas til lastbilerne.

"Samlet set har CBG vist sig at være et yderst tilfredsstillende valg til en meget begrænset investeringsomkostning. Teknologien er gennemprøvet og færdigudviklet, og de operationelle karakteristika ved køretøjerne er identiske med vores gamle dieselbiler. Dybest set er de lastbiler som alle andre, men med en drastisk reduceret miljøpåvirkning”, forklarer Mika Malmivaara, Operations Manager hos Dachser Finland European Logistics.

Langsigtet klimastrategi

Dachser Finlands beslutning om at investere i lavemissionstransportteknologi er en del af virksomhedens langsigtede klimabeskyttelsesstrategi. Logistikleverandøren med hovedkontor i det sydlige Tyskland fører an inden for aktiv klimabeskyttelse og integrerende ansvar ved at lægge stor vægt på effektiv logistik og teknisk innovation. Samarbejdet med kunder og partnere, der også ønsker at bidrage til at skabe en positiv ændring i den globale logistiksektor ved hjælp af implementering af lav- og nulemissionsteknologi, spiller også en vigtig rolle. 

Dachser har allerede lanceret et projekt med miljøvenlige leveringer til hovedstadsområder i Europa. Formålet er at reducere CO2-udslippet til nul inden udgangen af 2022 i 11 udvalgte europæiske storbyer med elektriske lastbiler og leveringscykler – og logistikleverandøren forventer at udvide projektet til at inkludere flere byer i fremtiden. Desuden ser virksomheden på brug af grøn brint som en alternativ brændstofkilde, strømliner processer gennem brug af megatrailere og digitale optimeringsværktøjer og lægger i stigende grad vægt på brug af bæredygtigt produceret elektricitet.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

22.10.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Fra nybyggeri til færdigt logistikcenter – STILL har fulgt FTZ hele vejen

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

SCM.dk

GEODIS bestiller 110 elektriske lastbiler til Frankrig

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online