Dagligvaresektor maner til corona-ro: forsyningskæderne skal nok holde

Coronavirusudbruddet og regeringens udmelding onsdag aften har fået mange danskere til at panikhandle, men det er der ingen grund til, lyder meldingen i en fælles besked fra Salling Group, Coop, Dagrofa og Rema 1000. Hvis folk handler som de plejer, så kan forsyningen sagtens følge med.

Der skal nok være varer i butikkerne, lover fire store danske dagligvarekæder. Foto: Coop/Siine Fiig.

13.03.2020

SCM.dk

At coronavirussen er nået til Danmark, er nok gået de færreste næse forbi, men statsminister Mette Frederiksens (S) udmelding onsdag aften, der betyder lukkede skoler, offentlige institutioner og lignende med mere eller mindre øjeblikkelig virkning, løftede tilsyneladende opmærksomheden for nogle.

I hvert fald opstod der ganske kaotiske situationer i adskillige supermarkeder i ikke mindst de større danske byer, hvor mange borgere begyndte at hamstre forskellige føde- og nonfoodvarer som gær og toiletpapir.

https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:share:6643747107201183744

Læs også: Konsulentfirma: Sådan forbereder du din forsyningskæde på COVID-19

Men det er der ingen grund til, lyder det fra Salling Group, Coop, Dagrofa og Rema 1000 i en fælles pressemeddelelse. ’Der er dagligvarer nok i butikkerne, hvis forbrugerne handler som de plejer og ikke øger deres indkøb helt ekstraordinært”, skriver kæderne.

Derfor opfordrer de fire koncerner, der til sammen råder over tusindvis af butikker over hele landet, danskerne til at handle som de plejer i stedet for at øge sine indkøb markant, sådan som man ’har set i visse andre lande’. Samme besked kom der fra de ansvarlige ministre i går.

’I Danmark er der foreløbig kun begrænsede udsving, der kan betyde, at enkelte basisvarer er udsolgte i perioder. Men butikkerne vil løbende få friske forsyninger på alle varegrupper – der kan dog være særlige udfordringer med håndsprit’, skriver de fire kæder.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

31.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia