Dagrofa investerer i solceller på 21 butikker
Dagrofa Foodservice etablerer solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Anlæggene skal samlet dække omkring en fjerdedel af butikkernes strømforbrug.
Senest var det Cash & Carry-butikken i Hillerød, der i juli kunne tage et nyt anlæg i brug, som består af 170 solcellepaneler med en forventet årlig produktion på ca. 87.000 kWh. Her ses den lokale butikschef Ketil Frisendahl. Foto: Dagrofa
Dagrofa Foodservice investerer i solcelleanlæg på 21 af virksomhedens 30 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæggene er i drift, forventer fødevaregrossisten en samlet årlig produktion på cirka 1,5 millioner kilowatt-timer. Det svarer til omkring 25 procent af butikkernes strømforbrug.
Udrulningen begyndte i starten af maj 2026, og 12 butikker havde på tidspunktet for udmeldingen taget anlæggene i brug. Det gælder blandt andet butikker i Hillerød, Roskilde, Esbjerg og Hjørring. I Hillerød består anlægget af 170 solcellepaneler med en forventet produktion på cirka 87.000 kilowatt-timer om året.
Investeringen er ifølge Dagrofa Foodservice i millionklassen og bygger videre på andre tiltag til at reducere energiforbruget i Cash & Carry-butikkerne. Kæden har gennem de seneste år blandt andet installeret energimålere, udnyttet overskudsvarme fra køleanlæg og taget varmepumper i brug. Solcellerne etableres på bygninger, som virksomheden selv ejer.
Vores kunder går meget op i, at vi som fødevaregrossist er prismæssigt attraktive. Derfor gælder det for os om at dreje på alle slags håndtag, der minimerer vores omkostninger, da det styrker vores muligheder for at være skarpe på prisen, siger Kenneth Linde, salgsdirektør i Cash & Carry-kæden.
Solcelleinvesteringen indgår i Dagrofas bæredygtighedsprogram ’Grobund for mere’, som blev lanceret i starten af 2026. Her har koncernen blandt andet forpligtet sig til at øge andelen af vedvarende energi frem mod udgangen af 2027.
”Hver eneste kilowatt-time vi sparer på vores lokationer, gavner både klimaet og økonomien. Vores tilgang er, at arbejdet med grøn omstilling tager udgangspunkt i godt købmandskab”, siger Tenna Skov Thorsted, bæredygtighedschef i Dagrofa.
Kilde: Dagrofa
Dagrofa Foodservice
- Er en del af Dagrofa-koncernen og totalleverandør til den danske foodservicesektor.
- Har 30 Cash & Carry-butikker i Danmark.
- Leverer blandt andet til kantiner, hoteller, caféer og Michelin-restauranter.
- Omfatter desuden specialisterne HKI Ost, Grambogård, Grøn Fokus/CHI Foodsupply og Prima Frugt. Aarstiderne blev en del af forretningen i foråret 2026.
