Danmark er bagud med at implementere Generativ AI

En ny analyse fra Boston Consulting Group (BCG) viser, at danske funktionærer halter markant bagefter resten af Europa i brugen af Generativ AI (GenAI). Det koster Danmark op mod 75 milliarder kroner årligt i tabte produktivitetsgevinster og vækstpotentiale.

"GenAI er ikke bare en teknologi, men en gamechanger, der kan redefinere, hvordan vi arbejder og skaber værdi. Hvis vi handler nu, kan Danmark ikke kun indhente det tabte, men også genvinde sin position som en global leder inden for innovation”, siger Thomas Føge, Managing Director & Partner, der leder arbejdet med AI på BCG’s danske kontor. Foto: Boston Consulting Group

15.01.2025

SCM.dk

"Resten af Europa er lige nu langt foran Danmark, og vi får også baghjul af vores nordiske naboer. Det kan blive rigtigt dyrt for os, men det er ikke for sent at vende udviklingen. For at forløse de enorme muligheder, som GenAI åbner for, er øget træning en afgørende forudsætning. Det vil udløse betydelige samfundsgevinster”, siger Thomas Føge, Managing Director & Partner, der leder arbejdet med AI på BCG’s danske kontor. 

BCGs analyse ‘GenAI Complacency - The Costly Inaction in the Nordics’ viser, at kun 16 procent af danske funktionærer bruger GenAI ugentligt. Det placerer Danmark på en sidsteplads i Norden og langt under det europæiske gennemsnit på 54 procent. Samtidig rapporterer danske GenAI-brugere kun en gennemsnitlig tidsbesparelse på 2,2 timer ugentligt mod 5,3 timer i Europa. 

Disse resultater peger på, at Danmark står med en betydelig udfordring, som vi skal have vendt. BCGs analyse estimerer, at hvis danske virksomheder kan realisere en gennemsnitlig tidsbesparelse på 5+ timer per uge for deres funktionærer – på linje med europæiske kolleger – vil det resultere i produktivitetsforbedringer svarende til en BNP-vækst på 75 milliarder kroner årligt. 

Ud over de direkte produktivitetsgevinster kan en øget brug af GenAI også fremme innovationen, forbedre medarbejdertilfredsheden og styrke Danmarks konkurrenceevne globalt. 

Den danske bundplacering skyldes blandt andet, at vi i Danmark har undervurderet behovet for AI-træningen af funktionærer. BCGs analyse fra januar viste, at kun 40 procent af danske virksomheder har taget initiativer til medarbejdertræning, og at Danmark er det land, hvor medarbejdere i højeste grad efterspørger netop opkvalificering. 

Analysen fremhæver fire hovedbarrierer, der skal overvindes for at fremme dansk GenAI-adoption: 

1. Manglende træning og kompetenceudvikling: Kun 32 procent af danske funktionærer har modtaget GenAI-træning, hvilket begrænser deres evne til at udnytte teknologien. 

2. Begrænset adgang til teknologierne: Mange virksomheder har endnu ikke investeret i de nødvendige værktøjer. 

3. Usikkerhed omkring datasikkerhed og AI-regulering: Bekymringer om databeskyttelse og compliance bremser implementeringen. 

4. Manglende viden og know-how: Mange ledere og medarbejdere er usikre på, hvordan GenAI kan anvendes effektivt. 

"For at høste de økonomiske gevinster fra GenAI kræver det handling fra både virksomheder og politikere. Uden en klar strategi og investeringer risikerer vi at falde endnu længere bagud globalt”, siger Thomas Føge. 

For at Danmark kan genvinde sin position som teknologisk frontløber, peger BCG på en række tiltag på tværs af samfundet. Blandt andet: 

• Øget træning: Investér i GenAI-opkvalificering for medarbejdere på alle niveauer. 

• Målrettet indsats: Identificer de specifikke funktioner og arbejdsprocesser, hvor GenAI kan skabe størst værdi, og fokusér kræfterne der. 

• Politisk handling: Indfør økonomiske incitamenter som skattefradrag for virksomheder, der investerer i at træne medarbejderne i AI. Tilpas uddannelsessystemet, så næste generation er klar til en fremtid med generativ AI. 

• Tydelige retningslinjer: Sikre, at virksomheder får støtte til at navigere i komplekse regler omkring datasikkerhed og AI-regulering. 

"GenAI er ikke bare en teknologi, men en gamechanger, der kan redefinere, hvordan vi arbejder og skaber værdi. Hvis vi handler nu, kan Danmark ikke kun indhente det tabte, men også genvinde sin position som en global leder inden for innovation”, siger Thomas Føge.

Kilde: Boston Consulting Group

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: AI og automation i forsyningskæden

Kunstig intelligens (AI) er i fuld gang med at transformere forsyningskædens operationer, og det sker i et hæsblæsende tempo. Fra maskinlæring til neurale netværk og robotteknologi gør AI det muligt at forbedre sourcing, lagerstyring, efterspørgselsprognoser, lageroptimering, genopfyldningsstrategier, logistisk planlægning, transporteffektivitet og omkostningsniveauer. 

 

Relateret indhold

07.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

International ERP-udrulning har skabt ensartede processer hos SBS Automotive

06.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

To kraftfulde allroundere fra KUKA: Den nye generation af KR CYBERTECH-familien

SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

SCM.dk

Danske forsyningskæder er kun 4 procent cirkulære

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

30.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fælles data har styrket beslutningerne i Comforts medlemsnetværk

29.04.2026Descartes

Sponseret

Descartes-studie: kun 3 % af europæiske transportfolk står uden for AI

29.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

Hvorfor Visual Components 5.0 kan omdefinere digital fabriksplanlægning

28.04.2026SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart