Danmark falder 11 pladser på liste over verdens bedste logistik-lande

På Verdensbankens liste over verdens bedste lande til logistik ryger Danmark 11 pladser ned til en 17. plads. Bøvl med offentlige hjemmesider og mangel på en mellemlang dansk logistikuddannelse kan være en del af forklaringen, vurderer professor.

Svenskerne og nordmændene er bedre til logistik end danskerne, viser Verdensbankens indeks. .

01.07.2014

SCM.dk

Om undersøgelsen

Verdensbankens Logistics Performance Index (LPI) baserer sig på en undersøgelse blandt globale logistikvirksomheder, der opererer på land, og giver svar på, hvor ”logistik-venlige” de lande, som virksomhederne er repræsenteret i, er.

Tilbagemeldingerne fra logistikoperatørerne bliver suppleret med kvantitative data om, hvordan logistikkædens, målt på en række parametre, fungerer i det enkelte land.   

LPI sammenligner logistikken i 160 lande.

Kilde: lpi.worldbank.org 

Verdensbanken har offentliggjort sin liste for 2014 over, hvilke lande der er verdens bedste til logistik. Danmark er nummer 17 på listen, hvilket betyder, at vi er dumpet 11 pladser ned i forhold til den forrige opgørelse fra 2012, hvor Danmark var nummer seks.  

Læs også: Disse lande er mest forandringsparate

To af de parametre, som Verdensbanken har målt på, og hvor Danmark scorer lavere end blandt andet Sverige, Norge og Holland, der alle ligger i top ti, er ”told” og ”logistik-kompetencer”.

Professor Hans-Henrik Hvolby, Center for Logistik på Aalborg Universitet, mener, at en af årsagerne til at Danmark dropper ned af listen, kan være bøvl med indrapportering til myndighederne ved fortoldning.  

”Nogle af logistikvirksomheder, jeg taler med, nævner kontakten til told og skat som et problem, for eksempel at hjemmesiderne ofte er nede”, siger Hans-Henrik Hvolby.

Mangler en mellemlang logistikuddannelse
En forklaring på, at Danmark scorer lavere på logistik-kompetence-parameteret, kan ifølge professoren være, at vi mangler en mellemlang logistikuddannelse.

”Vil du arbejde med logistik, kan du herhjemme enten uddanne dig på teknisk skole, gå AMU-vejen eller læse på universitetet. Så måske mangler vi et uddannelsesniveau mellem teknikere og ingeniører. Hvis dit uddannelsesniveau ikke er så højt, har du måske ikke så stor indsigt i, hvordan du kan forbedre og gøre tingene anderledes”, siger Hans-Henrik Hvolby.

Læs også: Sådan styrker vi den danske forsyningskæde

Tyskland er ifølge Verdensbankens indeks verdens bedste land til logistik, mens Somalia opnår en bundplacering.  

Top ti over verdens bedste lande til logistik:

  1. Tyskland
  2. Holland
  3. Belgien
  4. Storbritannien
  5. Singapore
  6. Sverige
  7. Norge
  8. Luxembourg
  9. USA
  10. Japan 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

SCM.dk

Kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle