Danmark kan blive frontløber i europæisk AI-udvikling

Med grøn energi, stærk IT-faglighed og politisk vilje kan Danmark blive hjemsted for en af EU’s AI-gigafabrikker, vurderer Dansk Metal

”Vi har grøn energi, et tempereret klima og erfaring med drift af avancerede datacentre. Men det vigtigste er, at vi har de mennesker, der kan få teknologien til at virke i praksis”, siger Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef i Dansk Metal. Foto: Dansk Metal

13.06.2025

SCM.dk

Europa skal kunne stå på egne ben i AI-kapløbet, og Danmark er et oplagt valg til en af EU’s kommende AI-gigafabrikker. Dansk Metal bakker op om visionen og understreger, at det kræver både grøn strøm, investeringer i IT-faglighed og politisk handlekraft.
”Vi har grøn energi, et tempereret klima og erfaring med drift af avancerede datacentre. Men det vigtigste er, at vi har de mennesker, der kan få teknologien til at virke i praksis”, siger Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef i Dansk Metal.

Han peger på, at Danmark allerede har lagt fundamentet med supercomputeren Gefion og at en AI-gigafabrik vil være næste naturlige skridt:
”Skal vi være med helt fremme, kræver det, at vi bygger videre på det, vi allerede har skabt. Danmark kan blive et AI-knudepunkt, men det kræver investeringer i både infrastruktur og kompetencer”.

Dansk Metal organiserer både faglærte i industrien og tusindvis af IT-specialister, der arbejder med drift og udvikling af digitale løsninger. Ifølge Emil Drevsfeldt Nielsen er det netop denne kobling, der skal sikre, at en AI-gigafabrik ikke bare bliver et symbolprojekt:
”Det er vores medlemmer, der holder serverne kørende, sørger for sikker databehandling og bygger de systemer, som AI-løsninger hviler på. Hvis man vil bygge en europæisk AI-infrastruktur, kræver det både kloge hoveder og kloge hænder og dem har vi i Danmark”.

Læs også: Cobot sætter nye standarder i kollaborativ automation

Samtidig advarer Emil Drevsfeldt Nielsen mod at undervurdere udfordringerne:
”Der er ingen grund til at stikke folk blår i øjnene. En AI-gigafabrik bruger enorme mængder strøm. Det kræver, at vi skruer massivt op for tempoet i udbygningen af både elnet og vedvarende energi og at vi prioriterer det politisk. Ellers risikerer vi, at fabrikken havner et andet sted”.

Dansk Metal opfordrer derfor politikerne til at sikre både energiforsyning, faglig opkvalificering og strategisk placering.
”Vi skal ikke nøjes med at kigge på, mens Kina og USA stikker af. EU og Danmark skal være med helt fremme men det kan vi kun, hvis vi træffer de rigtige beslutninger nu”, siger Emil Drevsfeldt Nielsen.

Kilde: Dansk Metal

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026Descartes

Sponseret

God service er ikke længere nok – domæneekspertise bliver stadig vigtigere

06.03.2026Context& A/S

Sponseret

Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

06.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Andrup Vin: Digital styrke møder personlig vinoplevelse

05.03.2026SCM.dk

Nyt våben i kampen mod hackere

03.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

MALER PROF: Digitale prisskilte giver kontrol over priser, tempo og drift

03.03.2026SCM.dk

Du får kun gevinst af AI, hvis du selv er dygtig

03.03.2026SCM.dk

Ny løsning giver mulighed for at trykke "fortryd" på AI-agenters fejl

02.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Sensorbaseret indsigt giver Brenntag bedre kontrol over logistikken

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online