Danmark skal være bedre til at mindske overforbrug

Teknologisk Institut er videnpartner i et nyt, stort partnerskab, CLOSING THE LOOP, som skal lukke huller - slutte cirklen - i den cirkulære økonomi ved at sikre, at SMV’erne bruger færre ressourcer og skaber mindre affald.

Tekstilaffald skal genanvendes til produktion af akustikmaterialer og pudefyld.. Foto: Haack Recycling

04.12.2023

SCM.dk

Med målet om at reducere affaldsmængden med 3,3 millioner tons og en mindskning af CO2 udledningen med 90.000 tons skal det nye partnerskab CLOSING THE LOOP hjælpe små og mellemstore virksomheder, SMV’erne, i gang med at lukke klima-hullet i værdikæderne og genanvende og genbruge ressourcer. Teknologisk Institut er videnpartner i projektet og skal stille laboratorier, tekniske kompetencer samt viden om forretningsmæssig bæredygtighed og dokumentation om bæredygtigheden i den grønne omstilling til rådighed.

”I Danmark er vi kun fire procent cirkulære, og her skal vi blive bedre til at mindske vores overforbrug af ressourcer og råvarer og øge mængden af genanvendelse. Her vil Teknologisk Institut kunne bidrage med vigtig viden og konkrete projekter samt sikre, at de miljømæssigt bæredygtige løsninger også er økonomisk bæredygtige”, siger direktør Sune Dowler Nygaard, Teknologisk Institut.

Ifølge den nyligt udkomne rapport Circularity Gap Report er Danmark dårligere til cirkulær økonomi end flere andre europæiske lande. Samtidig har Danmark et materialeforbrug, som er blandt de højeste i verden.
CLOSING THE LOOP er et samarbejde mellem 200 private og offentlige virksomheder, hvor Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udvalgt erhvervsklyngerne Food & Bio Cluster Denmark, Lifestyle & Design Cluster, We Build Denmark og CLEAN, erhvervshusene Hovedstaden, Sjælland, Sydjylland, Midtjylland og Nordjylland samt Teknologisk Institut.

Teknologisk Instituts rolle i CLOSING THE LOOP er blandt andet at stille laboratorier til rådighed for udvikling, test og demonstration, udarbejde miljøeffekt-beregninger og dokumentation, for eksempel i form af livscyclusvurderinger, LCA. Desuden skal Instituttet rådgive og hjælpe virksomhederne med implementering af nye cirkulære forretningsmodeller, bæredygtige materialer og teknologier samt dokumentere løsningernes effekt.

Teknologisk Institut er også udviklingspartner i flere konkrete projekter. For eksempel genanvendelse af tekstilaffald, hvor kun én procent genanvendes i dag. Her skal tekstilaffald genanvendes til produktion af akustikmaterialer og pudefyld. I et projekt med genanvendelse af asfalt er målet at udvikle og dokumentere løsninger, som gør det muligt at lave asfalt af 75 procent genanvendelige råstoffer fra vej- og anlægsprojekter i produktion af ny asfalt. Det vil samtidig sikre reduktion af CO2-udledning med 50-70 procent fra de pågældende anlægsprojekter. 

Et tredje eksempel er genbrug og genanvendelse af Li-ion batterier fra elcykler og elløbehjul. Her skal der skabes en cirkulær værdikæde omfattende både genanvendelse og genbrug af genopladelige Li-ion batterier fra forbrugerprodukter, herunder specielt batterier fra el-cykler og løbehjul. 

Læs også: Nye millioner til Klimakompasset vil gavne SMV’er

Baggrunden for CLOSING THE LOOP er at ingen virksomhed kan være cirkulær alene.

”En omstilling af materialeforbruget er kompleks og kræver samarbejde i og på tværs af værdikæderne. CLOSING THE LOOP vil give et markant og vigtigt løft til de medvirkende virksomheder, som både får en gevinst i form af bedre udnyttelse af ressourcer samtidig med, at de får implementeret løsninger, som giver nye udviklings- og forretningsmuligheder. Vi er samtidig ekstra glade for, at CLOSING THE LOOP sker i et stærkt og integreret samarbejde på tværs af viden- og klyngeaktørlandskabet”, siger direktør Mette Glavind, Teknologisk Institut.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.03.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Den oversete årsag til ustabil produktion: Palleflowet

02.03.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med TAWI-løsninger til tunge metaldele

Annonce

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

17.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret flow optimerer klargøring af forskallingselementer

16.02.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Ergonomiske løsninger hos RPC Superfos

13.02.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Reinventing operations for the AI era

13.02.2026SCM.dk

Kæmpe millionbeløb til SMV’ernes grønne omstilling i Nord- og Sydjylland

12.02.2026SCM.dk

Metalbranchen på standby: Ledig kapacitet venter på ordrer

11.02.2026Global AGV

Sponseret

Få svar på 2 minutter om din virksomhed har AGV-potentiale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany