Dansk direktør bag kæmpeaftale om it-outsourcing

Jens Tiedemann, T-Systems danske adm. direktør i Norden, står bag stor aftale om outsourcing af elevatorproducenten Kones it.

10.07.2013

SCM.dk

T-Systems i Norden med danske Jens Tiedemann i spidsen har vundet en milliardstor aftale med den finske producent af elevatorer og rulletrapper, Kone. Med aftalen outsourcer Kone, hele sin it til T-Systems, der er en del af Deutsche Telekom.

Aftalen omfatter blandt andet Kones globale forretningsprocesser, der styres gennem et centralt SAP-system. I de næste foreløbig fem år vil Kone således source softwaren som en applikation i skyen direkte fra T-Systems’ datacenter i München.

Tilgængeligheden fra skyen vil blandt andet gøre Kones medarbejdere i stand til samarbejde med deres kolleger i hele verden på alle tidspunkter, uanset lokation.

Dansk direktør i nøglerolle
Jens Tiedemann har spillet en nøglerolle i, at aftalen er blevet realiseret. Han fortæller til version2.dk, at inderne var de største konkurrenter i kampen om at vinde kontrakten:

”Vi slog de traditionelle konkurrenter tidligt i forløbet. De konkurrenter, der var svære, var offshore-firmaerne fra Indien. De har virkeligt udfordret markedet meget bastant”, siger han til version2.dk.

Ifølge T-System vurderer analysehuset Gartner, at aftalen mellem Kone og T-Systems er et af de største projekter om it-outsourcing i Skandinavien i år.

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.09.2026SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

03.09.2026SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

01.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Tai

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle