Dansk e-bogs-software satser på Tyskland

Softwarevirksomheden Pubfront har planer om at ekspandere til Tyskland, da firmaets system med cloudlagring af e-bøger og læsning på tværs af platforme også kan anvendes i sprogområder uden for Skandinavien.

05.11.2014

SCM.dk

“På lidt længere sigt ser vi vores platform anvendt i mange lande, idet den understøtter det behov alle mediehuse har for at levere digitalt indhold", siger Anders Breinholst, kommerciel direktør i Pubfront. .

Den danske e-boghandel Riidr.com er netop blevet solgt til mediekoncernen JP/Politikens Hus. Størrelsen på handlen er ikke offentliggjort, men det er en stor dag for virksomheden bag platformen, Pubfront, der nu kan koncentrere sig fuldt om softwareudvikling på tværs af landegrænser, blandt andet til Tyskland.

Læs også: Få en mere sikker færden i skyen

“Riidr.com har kunnet fremvise markant stigende årlige vækstrater og var blandt de første e-boghandler i Danmark. Vi får nu mulighed for at fokusere på kerneforretningen, nemlig udvikling af software inden for levering af digitalt indhold”, siger Anders Breinholst, kommerciel direktør i Pubfront, der tidligere gik under navnet Riidr.

Aftalen med JP/Politikens Hus indebærer, at Pubfront fremover skal stå for den tekniske del af Riidr.com, ligesom vækstvirksomheden i dag leverer softwaren bag den norske mediekoncern Schibsteds e-boghandel i Norge og Sverige. Den danskudviklede cloud-software gør op med dogmerne og muliggør læsning på tværs af styresystemer.

”Riidrs teknologiske platform er unik, fordi den netop tager udgangspunkt i brugerne. Man kan nemt læse den samme e-bog på mange forskellige devices, og man kan ubesværet købe en e-bog, uanset om man bruger tablets, e-læsere som f.eks. Amazons Kindle eller andre devices. Med købet af Riidr.com styrker vi vores position på e-bogsmarkedet, som er et marked vi har høje forventninger til”, siger Stig Kirk Ørskov, koncerndirektør i JP/Politikens Hus.

Pubfronts software håndterer på en nem måde læsning og lagring af e-bøger, hvilket muliggør, at de traditionelle mediehuse kan konkurrere med en udenlandsk storspiller som Amazon Kindle Store.

Næste mål er Tyskland
It-iværksætterne bag Pubfront har været i gang siden 2010, men hviler ikke på laurbærrene.

“Vi har nu aftaler med de førende mediehuse i Skandinavien og ser Tyskland som næste naturlige marked. Der er tale om et mere traditionelt mediemarked end det skandinaviske, men også i Tyskland er digitaliseringen af bogmarkedet på vej”, siger Anders Breinholst.

Om Pubfront

Pubfront er specialiseret i programmering af platforme og applikationer til lagring og læsning af e-bøger og lydbøger.

Moderselskabet bag konceptet blev stiftet i 2010 og har blandt andet den norske mediekoncern Schibsted i sin ejerkreds.

Der leveres pt. software til siderne Riidr.com, Ebok.no og Bokon.se.

Han henviser til, at den tyske mediegigant Axel Springer SE og amerikanske The New York Times Company for nogle dage siden opkøbte en 23 procent andel i en onlineshop med avisartikler, Blendle, for over 22 millioner danske kroner.

Læs også: Ny digital platform løfter Wavins leverandør- og kunderelationer

“På lidt længere sigt ser vi vores platform anvendt i mange lande, idet den understøtter det behov alle mediehuse har for at levere digitalt indhold. Vi regner derfor med, at væksteventyret kun lige er startet med salget af Riidr.com til JP/Politiken”, siger Anders Breinholst.

- JKK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

15.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra spildtid til teamwork: Kvik Kald binder MENY Frederikssund bedre sammen

15.12.2025SCM.dk

Nordiske virksomheders AI-værdi halter efter resten af Europa

12.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk, hurtigere hjælp – bedre service hos MENY Roskilde

10.12.2025SCM.dk

Nyt partnerskab løfter AI-udnyttelsen i energisektoren

09.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

En smartere buffetoplevelse med digitale skilte

04.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra webshop til samlermekka: Sådan digitaliserer Rogerz butikken i Field’s

04.12.2025SCM.dk

Milestone Systems styrker Europas AI med dansk supercomputer

30.11.2025Descartes

Sponseret

To tredjedele af speditører og toldkonsulenter anser teknologi for at være afgørende for vækst

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle