Dansk e-bogs-software satser på Tyskland

Softwarevirksomheden Pubfront har planer om at ekspandere til Tyskland, da firmaets system med cloudlagring af e-bøger og læsning på tværs af platforme også kan anvendes i sprogområder uden for Skandinavien.

05.11.2014

SCM.dk

“På lidt længere sigt ser vi vores platform anvendt i mange lande, idet den understøtter det behov alle mediehuse har for at levere digitalt indhold", siger Anders Breinholst, kommerciel direktør i Pubfront. .

Den danske e-boghandel Riidr.com er netop blevet solgt til mediekoncernen JP/Politikens Hus. Størrelsen på handlen er ikke offentliggjort, men det er en stor dag for virksomheden bag platformen, Pubfront, der nu kan koncentrere sig fuldt om softwareudvikling på tværs af landegrænser, blandt andet til Tyskland.

Læs også: Få en mere sikker færden i skyen

“Riidr.com har kunnet fremvise markant stigende årlige vækstrater og var blandt de første e-boghandler i Danmark. Vi får nu mulighed for at fokusere på kerneforretningen, nemlig udvikling af software inden for levering af digitalt indhold”, siger Anders Breinholst, kommerciel direktør i Pubfront, der tidligere gik under navnet Riidr.

Aftalen med JP/Politikens Hus indebærer, at Pubfront fremover skal stå for den tekniske del af Riidr.com, ligesom vækstvirksomheden i dag leverer softwaren bag den norske mediekoncern Schibsteds e-boghandel i Norge og Sverige. Den danskudviklede cloud-software gør op med dogmerne og muliggør læsning på tværs af styresystemer.

”Riidrs teknologiske platform er unik, fordi den netop tager udgangspunkt i brugerne. Man kan nemt læse den samme e-bog på mange forskellige devices, og man kan ubesværet købe en e-bog, uanset om man bruger tablets, e-læsere som f.eks. Amazons Kindle eller andre devices. Med købet af Riidr.com styrker vi vores position på e-bogsmarkedet, som er et marked vi har høje forventninger til”, siger Stig Kirk Ørskov, koncerndirektør i JP/Politikens Hus.

Pubfronts software håndterer på en nem måde læsning og lagring af e-bøger, hvilket muliggør, at de traditionelle mediehuse kan konkurrere med en udenlandsk storspiller som Amazon Kindle Store.

Næste mål er Tyskland
It-iværksætterne bag Pubfront har været i gang siden 2010, men hviler ikke på laurbærrene.

“Vi har nu aftaler med de førende mediehuse i Skandinavien og ser Tyskland som næste naturlige marked. Der er tale om et mere traditionelt mediemarked end det skandinaviske, men også i Tyskland er digitaliseringen af bogmarkedet på vej”, siger Anders Breinholst.

Om Pubfront

Pubfront er specialiseret i programmering af platforme og applikationer til lagring og læsning af e-bøger og lydbøger.

Moderselskabet bag konceptet blev stiftet i 2010 og har blandt andet den norske mediekoncern Schibsted i sin ejerkreds.

Der leveres pt. software til siderne Riidr.com, Ebok.no og Bokon.se.

Han henviser til, at den tyske mediegigant Axel Springer SE og amerikanske The New York Times Company for nogle dage siden opkøbte en 23 procent andel i en onlineshop med avisartikler, Blendle, for over 22 millioner danske kroner.

Læs også: Ny digital platform løfter Wavins leverandør- og kunderelationer

“På lidt længere sigt ser vi vores platform anvendt i mange lande, idet den understøtter det behov alle mediehuse har for at levere digitalt indhold. Vi regner derfor med, at væksteventyret kun lige er startet med salget af Riidr.com til JP/Politiken”, siger Anders Breinholst.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.05.2026SCM.dk

Automatisering handler om produktivitet, AI og samarbejdende robotter

28.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny teknologi giver Jensen Cykler mere fart og færre fejl i butikken

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

25.05.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

25.05.2026SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

22.05.2026SCM.dk

Nyt partnerskab skal hjælpe SMV’er med AI og bæredygtighed

22.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes sætter AI-agenter i arbejde - 435.000 nye chauffører koblet på i rekordfart

22.05.2026SCM.dk

Ledere bruger AI bredt men mangler kompetencer

20.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR AGILUS ultra-dæksel skal have en låg last og tilbyde fleksibel anvendelighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense