Dansk e-handel oplever tilbagegang

Den samlede omsætning i dansk e-handel falder for første gang nogensinde. Det skyldes primært den generelle økonomiske usikkerhed, der får forbrugerne til at bruge færre penge. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for 1. halvår 2022.

Den samlede omsætning i dansk e-handel falder for første gang nogensinde. Det skyldes primært den generelle økonomiske usikkerhed, der får forbrugerne til at bruge færre penge. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for 1. halvår 2022. Foto: Arkivfoto.

21.09.2022

SCM.dk

Hvordan vil det gå med dansk e-handel, når coronakrisen er fortid?
Det spørgsmål har mange stillet sig selv, og nu er svaret klar. Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for 1. halvår 2022 viser, at forbrugerne handlede for 92,7 milliarder kr. i årets første seks måneder. Det er et fald på 1 procent sammenlignet med 1. halvår 2021.
Det lyder ikke voldsomt, når man tænker på, at 2021 var præget af voldsom vækst i dansk e-handel på grund af coronakrisen. Men tallet mangler nuancer, pointerer Niels Ralund, som er e-handelsdirektør i Dansk Erhverv:

”Beløbet er i løbende priser, og samtidig går en større del af forbruget til rejser og udenlandske netbutikker. Det betyder, at de danske netbutikker, der sælger varer, reelt set oplever en betydelig større nedgang.”

Læs også: E-handel er accelereret i 2020 – det kræver god teknologi

Det kan mærkes i virksomhederne, der samtidig kæmper med stigende omkostninger:

”Konklusionen er, at de to års medvind under corona er afløst af modvind på grund af stor økonomisk usikkerhed,” siger e-handelsdirektøren og uddyber: 

”Det er dog vigtigt at understrege, at når vi sammenligner med samme periode i 2019 – altså før coronakrisen – er omsætningen vokset med knap 23 milliarder kr.”

Flere, men billigere køb
I de første seks måneder af 2022 foretog forbrugerne 136 millioner handler. Det er en million mere end i samme periode sidste år. Omvendt blev der brugt færre penge - i første halvår af 2022 var gennemsnitskøbet på 596 kr., mens det i samme periode i 2021 var på 653 kr. 

”Det understreger, at tilbagegangen i høj grad skyldes, at forbrugerne generelt holder igen på grund af den økonomiske usikkerhed. Ikke at forbrugerne dropper netbutikkerne,” forklarer Niels Ralund og fortsætter:

”Handelshyppigheden er stort set den samme som under coronakrisen, og kundernes tilfredshed med netbutikkerne er steget.”  

Salget af rejser i fremgang
Analysen viser også, at nogle af de brancher, der blev hårdest ramt af coronakrisen, er på vej tilbage. Det gælder særligt rejser og kulturoplevelser.

"De er ikke tilbage i fuld styrke, men det går fremad. Samtidig ser vi, at de brancher, der klarede sig supergodt under krisen, kun oplever svag tilbagegang. Det er altså lettere for forbrugerne at vende tilbage til nettet end omvendt," siger Niels Ralund.

Forbrugerne vil handle mere online
Selvom analysen viser, at netbutikkerne oplever modvind, så er der grund til at se optimistisk på fremtiden. Forbrugerne tilkendegiver, at de forventer at handle mere i det kommende år.

”Det giver helt klart håb for fremtiden - især fordi det er i forhold til en ekstraordinær travl periode, hvor der virkelig blev handlet igennem. Det understreger, at e-handel er blevet en fast og uundværlig del af rigtig mange forbrugeres hverdag. Derfor er jeg også ganske optimistisk på branchens vegne,” siger Niels Ralund og slutter:

"Dansk e-handel voksede med rekordfart under coronakrisen, og det ser ud til at have varig effekt, selvom vi dette halvår ser tilbagegang." 

Det viser E-handelsanalysen også:

Handlen flytter på mobilen
Både andelen af køb og betalinger via mobile devices stiger: En tredjedel af alle køb blev betalt via en mobilapp, mens 55 procent af alle køb sker via smartphone eller tablet.

Zalando er stadig størst
Den tyske gigant snupper 6 procent af alle handler. Det er ny rekord. Matas og nemlig.com snupper henholdsvis anden- og tredjepladsen på listen over de mest anvendte netbutikker.

Forbruget i udlandet stiger
29 procent af forbruget lander i udenlandske netbutikker. En lille stigning fra sidste år.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.04.2026SCM.dk

5 toptendenser for den forretningskritiske levering til forbrugerens dørtrin

24.04.2026pinDeliver

Sponseret

Større krav giver profitmuligheder for transportører

SCM.dk

CHEP og REMA forlænger aftale om cirkulære paller

SCM.dk

Salling udvider robotlager efter online vækst

21.04.2026SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

16.04.2026SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

16.04.2026SCM.dk

Fragtpriser stiger i Asien på grund af brændstofspriser og uro

14.04.2026SCM.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

13.04.2026SCM.dk

Pandora åbner nyt distributionscenter i Canada

08.04.2026SCM.dk

Ny jernbanerute forbinder Italien og Sverige

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

SCM.dk
Konference
Robusthed i digitale forsyningskæder: Cybersikkerhed, cases og scenariearbejde

Konferencen er en afslutning på projektet Cybersikkerhed og Forretningskontinuitet, som er gennemført med midler fra Industriens Fond. Projektet har udviklet værktøjer, der styrker smv'ers robusthed i forsyningskæderne med særlig fokus på cybersikkerhed.

Dato

29.04.2026

Tid

14:30

Sted

SDU Kolding, Universitetsparken 1, 6000 Kolding

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913 (Engelsk)

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

04.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Middelfart