Dansk e-handel ramt af nedgang

Blot 3 procent af de danske forbrugere forventer samlet set at skrue op for deres onlineforbrug det kommende år. Det viser E-handelsanalysen for februar 2023.

Dansk e-handel har det seneste stykke tid har været ramt af vigende salg. Det har både vores E-handelsanalyser og E-handelsindeks vist af flere omgange. Det tyder ikke på, at udviklingen vender lige foreløbig. Foto: 123rf.com..

31.03.2023

SCM.dk

Dansk e-handel har det seneste stykke tid har været ramt af vigende salg. Det har både vores E-handelsanalyser og E-handelsindeks vist af flere omgange. Det tyder ikke på, at udviklingen vender lige foreløbig.

I E-handelsanalyse for februar 2023 er forbrugernes købsforventninger til de næste 12 måneder tværtimod uhørt lave. Andelen, der forventer at købe mere, er 13,6 procent, mens 10,6 procent tilsvarende forventer at købe mindre. Netto betyder det, at 3 procent forventer at handle mere de kommende 12 måneder i forhold til det foregående år.

Læs også: E-handel har fået et lille stød i maven

”Det er den næstlaveste købelyst, vi nogensinde har målt i E-handelsanalysen, og det er en halvering af de nettopositive over det seneste år, så det er langtfra opløftende. Et lille lyspunkt er dog, at det skyldes den generelle økonomiske usikkerhed i samfundet og ikke netbutikkernes indsats – den er nemlig stadig meget værdsat af forbrugerne”, siger Niels Ralund, e-handelsdirektør i Dansk Erhverv, der henviser til en analyse om forbrugernes holdning til dansk e-handel.

Prisen er også i bund
E-handelsanalysen for februar viser også, at det ikke blot er forventningerne til fremtidige køb, der skraber bunden. Gennemsnitsprisen per køb var i februar nede på 535 kroner, hvilket er klart lavere end gennemsnittet på 580 kroner i januar. 

”Konklusionen er klar: Forbrugerne holder på pengene, og de forventer ikke at ændre på det lige foreløbigt”, lyder det fra Niels Ralund. 

Foråret kalder på optimisme
Tager man de optimistiske briller på, vil øjnene formentlig søge mod uge-tallene for omsætningen i E-handelsindekset. De viser en fremgang fra begyndelsen af måneden til slutningen: 

”Det bliver spændende at se, om det er fortsat i marts, for så vil det tyde på, at foråret har fået forbrugerne i bedre humør. Vi krydser fingre og hænger håbet på, at forbruget steg gevaldigt sidste forår”, slutter Niels Ralund. 

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.06.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

08.06.2026SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

06.06.2026SCM.dk

Fragt-succes årsag til Fjord Lines' opkøb af speditør

05.06.2026SCM.dk

Spotrater på containerfragt eksploderer

05.06.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker robusthed med rekordoverskud

04.06.2026SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

03.06.2026SCM.dk

Containerfremgang løfter Aarhus Havn i første kvartal

02.06.2026SCM.dk

Bring indgår netværkssamarbejde med Salling Group

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online