Dansk e-handel stiger markant

2014 bliver ifølge Dansk Erhverv et godt år for dansk e-handel. Estimatet viser, at e-handlen ved årets udgang ender 19 procent over niveauet i 2013.

05.12.2014

SCM.dk

Den danske e-handel når ifølge beregninger fra Dansk Erhverv i år op på 82 milliarder kroner. Sidste år nåede e-handlen op på 69 milliarder kroner, og der er derfor tale om en stigning på 19 procent.

”Det tegner til at blive et rigtig pænt år for e-handlen. Mange danskere har taget e-handlen til sig, og Dansk Erhvervs estimater af julehandlen viser desuden, at cirka en femtedel af danskernes julegavebudget vil blive brugt på nettet i år”, siger Marie Louise Thorstensen, politisk konsulent i Dansk Erhverv, i en pressemeddelelse.

Læs også: E-handel sætter ny dagsorden for nutidens lagerlogistik

Ifølge Marie Louise Thorstensen understreger den markante vækst i e-handlen, at det er vigtigt, at de forskellige salgskanaler i detailhandlen understøtter hinanden og spiller sammen, hvis de vil klare sig i konkurrencen i fremtidens detailhandel.

”De forskellige salgskanaler har forskellige styrker, og vi ser mange fysiske butikker, der etablerer e-handel, mens netbutikkerne omvendt åbner fysiske butikker eller showrooms. Desuden går det stærkt inden for udviklingen af for eksempel mobilbetalinger, effektive og fleksible fragtløsninger og brug af big data,” siger Marie Louise Thorstensen.

37 procent af danskernes netkøb består af varer som tøj, sko og elektronik, mens resten er services som flybilletter og rejser.

-KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

ESG-rapportering: 9 ud af 10 af de undtagne kører videre

SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle