Dansk Fjernvarme vil sætte turbo på elektrificeringen

Der skal mere tempo på elektrificeringen i fjernvarmen, hvis Danmark skal nå målet om at være CO2-neural i 2030, mener Dansk Fjernvarme. Otte anbefalinger skal sætte endnu mere fart i udviklingen.

Foto: Dansk Fjernvarme

23.10.2024

SCM.dk

Tal fra Dansk Fjernvarme viser, at der er sket en tredobling i antallet af MW elkedler og varmepumper i fjernvarme de seneste fem år, og at der er endnu mere på vej. I fjernvarmesektoren er langt størstedelen af alt ny varmeproduktion elbaseret.

Dermed er fjernvarmen gået fra primært alene at levere el fra kraftvarmeværkerne til også at være en af landets største forbrugere af el. Men hvis den positive udvikling skal fortsætte i et højere tempo, er det ifølge Dansk Fjernvarme nødvendigt at ændre rammebetingelserne.

“Hvis fjernvarmeselskaberne skal holde tempoet med investeringer i elbaserede løsninger, så kræver det ændringer og sikkerhed i rammevilkårene. Derfor lancerer vi nu 8 helt konkrete anbefalinger, der vil bidrage til at understøtte investeringslysten og fastholde momentum i elektrificeringen,” siger Kim Mortensen, der er direktør i Dansk Fjernvarme.

Dansk Fjernvarmes 8 anbefalinger:

  1. Kapacitetstariffer for kunder tilsluttet med be­grænset netadgang skal være omkostningsægte.
  2. Elnettet skal udbygges hurtigt og proces for til­slutning til elnettet skal gøres hurtigere.
  3. Elmarkedet skal understøtte, at der kommer til­strækkelig grøn elproduktion til at dække frem­tidens elforbrug.
  4. Elmarkedet skal sikre en rimelig balance mellem langsigtede investeringer og volatile elpriser.
  5. Fjernvarme skal også i fremtiden produceres af flere forskellige energikilder, hvilket vil give mere stabile priser og højere forsyningssikkerhed.
  6. Prisloftet på overskudsvarme skal fjernes, så po­tentialet for overskudsvarme kan indfries.
  7. Der skal tages politisk stilling til regulerbar el­produktionskapacitet nu, inden de mange kraft-varmeanlæg går ud af drift.
  8. Kapacitetsmekanismer som betaling for kraft­varmeværkernes bidrag til elforsyningssikker-heden, skal kunne implementeres hurtigt

-emte

Fakta om elektrificeringen i fjernvarmen:

  • Der er historisk i alt opført 1.719 MW elkedler samt 499 MW varmepumper.
  • I alt er der elektrificeret med 2.218 MW elbaseret varmeproduktion i fjernvarmen.
  • Siden 2019 er den samlede kapacitet af el-løsninger tæt ved tredoblet.
  • Alene i 2023 er der opført 615 MW el-løsninger.
  • Samlet set udgør el-baseret varmeproduktion cirka 11 procent af den samlede fjernvarmeproduktion.

Kilde: Dansk Fjernvarme.

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup