Dansk Fjernvarme vil sætte turbo på elektrificeringen

Der skal mere tempo på elektrificeringen i fjernvarmen, hvis Danmark skal nå målet om at være CO2-neural i 2030, mener Dansk Fjernvarme. Otte anbefalinger skal sætte endnu mere fart i udviklingen.

Foto: Dansk Fjernvarme

23.10.2024

SCM.dk

Tal fra Dansk Fjernvarme viser, at der er sket en tredobling i antallet af MW elkedler og varmepumper i fjernvarme de seneste fem år, og at der er endnu mere på vej. I fjernvarmesektoren er langt størstedelen af alt ny varmeproduktion elbaseret.

Dermed er fjernvarmen gået fra primært alene at levere el fra kraftvarmeværkerne til også at være en af landets største forbrugere af el. Men hvis den positive udvikling skal fortsætte i et højere tempo, er det ifølge Dansk Fjernvarme nødvendigt at ændre rammebetingelserne.

“Hvis fjernvarmeselskaberne skal holde tempoet med investeringer i elbaserede løsninger, så kræver det ændringer og sikkerhed i rammevilkårene. Derfor lancerer vi nu 8 helt konkrete anbefalinger, der vil bidrage til at understøtte investeringslysten og fastholde momentum i elektrificeringen,” siger Kim Mortensen, der er direktør i Dansk Fjernvarme.

Dansk Fjernvarmes 8 anbefalinger:

  1. Kapacitetstariffer for kunder tilsluttet med be­grænset netadgang skal være omkostningsægte.
  2. Elnettet skal udbygges hurtigt og proces for til­slutning til elnettet skal gøres hurtigere.
  3. Elmarkedet skal understøtte, at der kommer til­strækkelig grøn elproduktion til at dække frem­tidens elforbrug.
  4. Elmarkedet skal sikre en rimelig balance mellem langsigtede investeringer og volatile elpriser.
  5. Fjernvarme skal også i fremtiden produceres af flere forskellige energikilder, hvilket vil give mere stabile priser og højere forsyningssikkerhed.
  6. Prisloftet på overskudsvarme skal fjernes, så po­tentialet for overskudsvarme kan indfries.
  7. Der skal tages politisk stilling til regulerbar el­produktionskapacitet nu, inden de mange kraft-varmeanlæg går ud af drift.
  8. Kapacitetsmekanismer som betaling for kraft­varmeværkernes bidrag til elforsyningssikker-heden, skal kunne implementeres hurtigt

-emte

Fakta om elektrificeringen i fjernvarmen:

  • Der er historisk i alt opført 1.719 MW elkedler samt 499 MW varmepumper.
  • I alt er der elektrificeret med 2.218 MW elbaseret varmeproduktion i fjernvarmen.
  • Siden 2019 er den samlede kapacitet af el-løsninger tæt ved tredoblet.
  • Alene i 2023 er der opført 615 MW el-løsninger.
  • Samlet set udgør el-baseret varmeproduktion cirka 11 procent af den samlede fjernvarmeproduktion.

Kilde: Dansk Fjernvarme.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

SCM.dk

GEODIS bestiller 110 elektriske lastbiler til Frankrig

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia