Dansk Fjernvarme vil sætte turbo på elektrificeringen

Der skal mere tempo på elektrificeringen i fjernvarmen, hvis Danmark skal nå målet om at være CO2-neural i 2030, mener Dansk Fjernvarme. Otte anbefalinger skal sætte endnu mere fart i udviklingen.

Foto: Dansk Fjernvarme

23.10.2024

SCM.dk

Tal fra Dansk Fjernvarme viser, at der er sket en tredobling i antallet af MW elkedler og varmepumper i fjernvarme de seneste fem år, og at der er endnu mere på vej. I fjernvarmesektoren er langt størstedelen af alt ny varmeproduktion elbaseret.

Dermed er fjernvarmen gået fra primært alene at levere el fra kraftvarmeværkerne til også at være en af landets største forbrugere af el. Men hvis den positive udvikling skal fortsætte i et højere tempo, er det ifølge Dansk Fjernvarme nødvendigt at ændre rammebetingelserne.

“Hvis fjernvarmeselskaberne skal holde tempoet med investeringer i elbaserede løsninger, så kræver det ændringer og sikkerhed i rammevilkårene. Derfor lancerer vi nu 8 helt konkrete anbefalinger, der vil bidrage til at understøtte investeringslysten og fastholde momentum i elektrificeringen,” siger Kim Mortensen, der er direktør i Dansk Fjernvarme.

Dansk Fjernvarmes 8 anbefalinger:

  1. Kapacitetstariffer for kunder tilsluttet med be­grænset netadgang skal være omkostningsægte.
  2. Elnettet skal udbygges hurtigt og proces for til­slutning til elnettet skal gøres hurtigere.
  3. Elmarkedet skal understøtte, at der kommer til­strækkelig grøn elproduktion til at dække frem­tidens elforbrug.
  4. Elmarkedet skal sikre en rimelig balance mellem langsigtede investeringer og volatile elpriser.
  5. Fjernvarme skal også i fremtiden produceres af flere forskellige energikilder, hvilket vil give mere stabile priser og højere forsyningssikkerhed.
  6. Prisloftet på overskudsvarme skal fjernes, så po­tentialet for overskudsvarme kan indfries.
  7. Der skal tages politisk stilling til regulerbar el­produktionskapacitet nu, inden de mange kraft-varmeanlæg går ud af drift.
  8. Kapacitetsmekanismer som betaling for kraft­varmeværkernes bidrag til elforsyningssikker-heden, skal kunne implementeres hurtigt

-emte

Fakta om elektrificeringen i fjernvarmen:

  • Der er historisk i alt opført 1.719 MW elkedler samt 499 MW varmepumper.
  • I alt er der elektrificeret med 2.218 MW elbaseret varmeproduktion i fjernvarmen.
  • Siden 2019 er den samlede kapacitet af el-løsninger tæt ved tredoblet.
  • Alene i 2023 er der opført 615 MW el-løsninger.
  • Samlet set udgør el-baseret varmeproduktion cirka 11 procent af den samlede fjernvarmeproduktion.

Kilde: Dansk Fjernvarme.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

23.06.2025SCM.dk

Naturen bliver overset som finansiel risiko i nordiske virksomheder

23.06.2025SCM.dk

IoT: Onics Denmark fastholder vækstkursen efter strategisk transformationsår

23.06.2025SCM.dk

DSV-topchef om kritik: Jeg er meget direkte i min kommunikation

23.06.2025SCM.dk

Ny direktør skal styrke Roima Aalborgs faglige profil inden for lagerstyring

18.06.2025SCM.dk

DSV-topchef angribes for brutal ledelsesstil

18.06.2025SCM.dk

Seneste bøde: Betaler 4 millioner kroner for vildledende klimaudsagn

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

24.06.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

24.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

25.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Fabric Update

Unleash the boundless potential of Microsoft Fabric: Your monthly source for cutting-edge news and limitless opportunities.

Dato

25.06.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Enhancing production planning in SAP

Unlocking the power of PP/DS for future efficiency

Dato

26.06.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online