Dansk forsvarsindustri har et stort potentiale

En ny rapport udarbejdet for Erhvervsministeriet viser et stort potentiale for udvikling og vækst i den danske forsvarsindustri.

Den nye sikkerhedspolitiske situation kalder på oprustning i Europa. Det betyder en stigende efterspørgsel på materiel og teknologi fra forsvarsindustrien. Her er de danske virksomheder allerede langt fremme. For eksempel er det dansk teknologi, der giver F-35 fly luft under vingerne. Foto: 123rf.com

16.02.2024

SCM.dk

Den nye sikkerhedspolitiske situation kalder på oprustning i Europa. Det betyder en stigende efterspørgsel på materiel og teknologi fra forsvarsindustrien. Her er de danske virksomheder allerede langt fremme. For eksempel er det dansk teknologi, der giver F-35 fly luft under vingerne.

Det billede går i gang i en ny rapport, som IRIS Group har udarbejdet for Erhvervsministeriet, der giver et nyt billede af omfanget og karakteren af dansk forsvarsindustri.

Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Den danske forsvarsindustri er helt afgørende i en tid med krig på europæisk jord og voksende spændinger i Mellemøsten. Vi kan se, at de danske produkter er eftertragtede internationalt. Derfor skal vi sikre et stærkt fundament for de virksomheder, der hver dag leverer vigtige komponenter til både kampvogne og fly og udvikler teknologi, der bruges i alt fra droner til navigationsudstyr. Nu har vi et solidt billede af, hvordan vi kan styrke den danske forsvarsindustri. Det tager vi med i arbejdet med en ny strategi for forsvarsindustrien, så vi kan sikre de rigtige rammer for vækst i fremtiden”.

Danmark har i forvejen en lang række civile styrker med relevans for forsvarsindustrien inden for for eksempel kommunikations- og sensorteknologi, den maritime sektor, droner og på kvanteområdet. Med det har Danmark et godt fundament for at udvikle nye forsvarsindustrielle styrkepositioner.

Ifølge rapporten er det især nødvendigt at se på, hvordan der kan skabes et tættere samarbejde mellem Forsvaret og industrien. Det handler blandt andet om, hvordan danske løsninger i højere grad kan være med til at løse Forsvarets behov. Dertil peger rapporten på behovet for en stærkere understøttelse af forsvarsindustriens eksport og større tilgængelighed af risikovillig kapital.

Læs også: Familievirksomhed går mod elektronikgiganter med nyt genbrugskoncept

Rapporten kommer som led i regeringens arbejde for at styrke dansk forsvarsindustri, for at understøtte ambitionerne i forsvarsforliget.  

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

SCM.dk

Danskerne panter rekordmange flasker og dåser

06.04.2026SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

01.04.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Automation & Logistics Day 2026

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

16.04.2026

Sted

Fredericia

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
INVITATION: Oplev fremtidens automation og logistik i praksis hos Universal Robots

Det her har vi glædet os til at dele! Nu kan vi invitere dig til Smart Automation & Logistics Day - en inspirerende halvdagskonference hos Universal Robots i Odense den 16. april 2026.

Dato

16.04.2026

Tid

08:30

Sted

Universal Robots & MiR Headquarters, Energivej 51, 5260 Odense S

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle