Dansk produktion er kommet på bagkant med digitaliseringen

Danske produktionsvirksomheder har en overraskende lav grad af investeringer i automation og digitalisering. Det viser en undersøgelse fra SDU, hvor forskerne konkluderer, at danske produktionsvirksomheder har et stort investeringsefterslæb.

"Dataene indikerer, at der fortsat er et uudnyttet digitaliseringspotentiale blandt danske produktionsvirksomheder”, lyder det fra forskere fra SDU. Arkivfoto..

03.10.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Der bliver vendt op og ned på verdens forsyningskæder, hvor fokus indtil for få år siden var på pris, lønfordele og lean værdikæder. Det var efterspørgslen, der dikterede slagets gang. Pandemien, Suez-blokade, Ukraine-krigen, energi- og klimakrise, inflation, voldsomme prissvingninger, fragtkaos med mere har de seneste år sat en helt ny agenda, hvor fokus nu er på resiliens og forsyningssikkerhed. I dag er det i høj grad forsyningerne, der dikterer slagets gang.

En gruppe forskere fra Syddansk Universitet har derfor undersøgt, hvordan de store forstyrrelser påvirker danske produktionsvirksomheders sourcing og digitalisering praksis set i lyset af både pandemien og brug af nye digitale teknologier. Undersøgelsen omfatter 213 respondenter.

Det mest overraskende resultat af undersøgelsen er måske, at den viser en overraskende lav grad af automation og digitalisering i danske produktionsvirksomheder.
Respondenterne er i undersøgelsen blevet spurgt om i hvilken grad, de anvender nye væsentlige digitale teknologier i produktionsprocesserne. Her viser alle gennemsnitsværdierne en score på under 3,0 målt på Likerts skala, der går fra 1 til 5.

Markant investeringsefterslæb
Forskerne bag undersøgelsen Jan Stentoft og Ole Stegmann Mikkelsen konkluderer: ”Disse resultater indikerer et markant investeringsefterslæb. Dataene indikerer, at der fortsat er et uudnyttet digitaliseringspotentiale blandt danske produktionsvirksomheder”.

Forskerne fremhæver, at både akademisk og mere praksisorienteret litteratur i de senere år har vist stor interesse for værdien af automation og nye teknologier i produktionsvirksomheder, og at de derfor havde forventet en højere grad af investeringsniveau.

De påpeger, at anvendelsen af nye digitale teknologier i produktionsprocesserne i både forskning og praksis igen og igen bliver udråbt som en væsentlig løftestang for produktivitet i virksomhederne og forsyningskæderne. Men denne undersøgelse viser, at denne opmærksomhed ikke synes at være slået helt igennem endnu ude i virkeligheden.

Flest robotter og mindst AI
De tre største værdier er brugen af:

• autonome robotter med et snit på 2,27,
• big data og analytics med et snit på 2,16, og
• simulering med et snit på 2,12.

Respondenterne angiver også fire andre digitale teknologier, som de anvender i produktionsprocesser:

• Internet of Things (IoT) og brugen af sensorer: 2,05.
• Additive manufacturing (3D print): 1,92.
• Augmented reality (virtualitet): 1,51.
• Kunstig intelligens (AI): 1,39.

Barrierer for brug af I4.0
Forskerne henviser til tidligere studier af brug af Industri 4.0-teknologier (se faktaboks) i produktionsvirksomheder, og her fandt de frem til følgende almene barrierer for at tage 4.0 i brug:

• Mangel på standarder.
• For få finansielle ressourcer.
• Mangel på forståelse af den strategiske vigtighed af industri 4.0.
• For få menneskelige ressourcer.
• Mere fokus på drift end på udvikling.
• Mangel på databeskyttelse (cybersecurity).
• Mangel på kvalificeret arbejdskraft.
• Mangel på viden om industri 4.0.
• Kræver efteruddannelse af medarbejdere.
• Mangel på medarbejderparathed.
• Mangel på forståelse af samspillet mellem medarbejdere og teknologi.

Industri 4.0

Man taler om en industriel revolution i fire stadier. Den første industrielle revolution startede med mekanisering af produktion i det 18. århundrede. Denne blev efterfulgt af den anden industrielle revolution i det sene 19. århundrede med dampmaskiner, benzinmotorer, elektricitet og masseproduktion. Den tredje industrielle revolution tog fat i begyndelsen af 1970’erne, hvor man begyndte at anvende PLC’er og automation i produktionen. Den fjerde industrielle revolution finder sted netop nu, hvor man forbinder fysiske og digitale systemer. Eksempler på industri 4.0 teknologier er autonome robotter, big data & analytics, simulering, Internet of Things, additive manufacturing, augmented reality og kunstig intelligens.

Kilde: ”Danske produktionsvirksomheders sourcing praksis set i lyset af COVID-19 og brugen af nye digitale teknologier” udført af Ole Stegmann og Jan Stentoft, SDU, august 2022.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde el-truck giver enestående driftsøkonomi

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Denne artikel er del af et tema:

Tema om produktion januar 2023

Relateret indhold

18.03.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Accelerate your AI journey with 5 steps

17.03.2025SCM.dk

Robotter, automation og AI former fremtidens forsyningskæde

11.03.2025SCM.dk

Mecalux integrerer GenAI i lagerstyringen

10.03.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sådan har CarCare Freaks etableret succesfuld webshop og fysiske butikker

10.03.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Cybersikkerhed - helt sikkert!

10.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Intro til NIS2

07.03.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Zealand Business College skaber innovativt læringsmiljø med digitale prisskilte

07.03.2025Descartes

Sponseret

Teknologi som løsning på kompetencemangel inden for toldadministration

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden samt betingelserne i Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409, og hvad det vil sige at være certificeret efter ISO 45001 standarden samt Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Som Lead Auditor spiller du en central rolle i at sikre, at organisationens ledelsessystem effektivt støtter ledelsen i at opnå deres mål. ISO 9001-standarden er globalt den mest udbredte og blev revideret i 2015. Den fungerer som et grundlæggende styringsværktøj for optimering og effektivisering af processer i forskellige typer af organisationer, herunder inden for produktion, service, sundhedssektoren m.fl. Vedligeholdelse af disse processer er afgørende for at opnå vedvarende resultater, og audits er en del af plan-do-check-act processen”.

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Implement Consulting Group
Webinar
Transforming production with SAP digital manufacturing

Get ready to explore SAP Digital Manufacturing, where real-time data, IoT, AI and advanced analytics come together to optimise production.

Dato

26.03.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse af implementering

Få værktøjer til at lede din egen implementering af nye teknologier, systemer og strategier. Tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at skabe vellykkede implementeringer i din organisation.

Dato

26.03.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Økonomisk analyse

Bliv skarpere på økonomisk analyse og de økonomiske dynamikker i organisationer. På dette kursus, som også er et diplommodul, er der fokus på generel investerings- og finansieringsteori, inklusive virksomhedens (organisationens) årsberetning og den bagvedliggende lovgivning.

Dato

26.03.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup