Danske netbutikker er populære men Tyskland vinder

Top 20 i E-handelsanalysen 2022 toppes af de kendte sværvægtere Zalando og Matas, som tilsammen står for hver 10. handel på nettet i Danmark. Men nye navne blandt andet Apopro og Bog & Idé er også med på listen.

Danskerne har fortsat blikket mest rettet mod danske netbutikker, når de e-handler. I årets Top 20 fra E-handelsanalysen 2022 er der absolut flest danske butikker, mens førstepladsen tilfalder suverænt den tyske tøjgigant, Zalando, mens Matas lige så sikkert indtager 2. pladsen. Foto: 123rf.com..

27.02.2023

SCM.dk

Danskerne har fortsat blikket mest rettet mod danske netbutikker, når de e-handler. I årets Top 20 fra E-handelsanalysen 2022 er der absolut flest danske butikker, mens førstepladsen tilfalder suverænt den tyske tøjgigant, Zalando, mens Matas lige så sikkert indtager 2. pladsen.

”Top 20 butikkerne står for imponerende 30 procent af danskernes nethandel i 2022. De to i toppen står tilsammen for 10 procent af handlerne, og deres andel vokser. Det aftvinger min dybeste respekt for den dedikerede og professionelle indsats de lægger for dagen. Hvad der i særdeleshed er tilfredsstillende ved Top 20 er, at langt de fleste butikker er kendte fra dansk detailhandel, så kundernes penge kommer Danmark til gode”, siger e-handelsdirektør Niels Ralund, Dansk Erhverv Digital Handel.

”Hos Matas er vi stolte af at have fået cementeret vores flotte andenplads over de 20 mest benyttede webbutikker i Danmark. I 2022 satte vi moment bag vores strategi om markant at udvide vores sortiment digitalt, og det har givet pote gennem en solid vækst i den digitale omsætning. Herudover er vores vækst også drevet af fremgang i vores kundetilfredshed, da vi hen over året er blevet endnu bedre til at levere lynhurtigt og anvende vores butikker som centrale "lagre" tæt på kunden”, siger Gregers Wedell-Wedellsborg, CEO i Matas.

Nye butikker og brancher med i Top 20
Top 20 listen indeholder også nye butikker og brancher. Bog & Idé er nye, ligesom online apoteket Apopro også er med. Marianne Lyngby Pedersen fra Bog & Idé er rigtig glad for, at de nu er nye på top 20.

”Det er så skønt”, lyder det umiddelbart fra Bog & Idé’s direktør.

Læs også: e-handelsbutikker forventer at fordoble forsendelser

”Vi har brugt enorm meget energi og ressourcer på at skabe den gode oplevelse for kunderne, og det anerkender de nu med deres handler, der giver os den gode placering”.

”Vi havde kronede dage med e-handel under Corona, hvor de fysiske butikker lukkede. Her skabte vi den platform, som vi nu har så stor glæde af, og som spiller så godt sammen med de fysiske butikker. Man kan sige, at de forskellige kanaler spiller hinanden gode. Så vi er der og er relevante, når kunden vil i kontakt med os”.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.06.2026SCM.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

08.06.2026Bring

Sponseret

Bring leverer pakker 100 procent elektrisk i hele Danmark

SCM.dk

Fem barrierer bremser omstillingen af Europas fødevaresystemer

SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker robusthed med rekordoverskud

04.06.2026SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

03.06.2026SCM.dk

Containerfremgang løfter Aarhus Havn i første kvartal

02.06.2026SCM.dk

Bring indgår netværkssamarbejde med Salling Group

02.06.2026SCM.dk

Kalundborg nærmer sig målet om Sjællands største containerhavn

01.06.2026SCM.dk

Containerskibenes rettidighed steg en smule

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online