Danske SMV’er vinder frem på lukrative fjernmarkeder

Små og mellemstore danske virksomheder klarer sig for alvor godt på både det amerikanske og det kinesiske marked, hvor efterspørgslen på danske varer er steget markant det seneste år, viser nye tal fra DHL Express.

Nye tal fra kurerfirmaet DHL Express viser, at andelen af små og mellemstore virksomheders forsendelser er vokset betragteligt indenfor det seneste år. Foto: DHL Express.

07.07.2014

SCM.dk

På særligt det amerikanske og kinesiske marked er efterspørgslen efter danske varer steget markant det seneste år. Og det er ikke kun de store virksomheder, men også SMV’erne, der har gavn af det. Nye tal fra kurerfirmaet DHL Express viser, at andelen af de mindre virksomheders forsendelser er vokset betragteligt.

”Det er tydeligt, at de små virksomheder har fået appetit på at eksportere til de lidt fjernere lande, og især de amerikanske og kinesiske markeder er i den sammenhæng blevet populære blandt SMV’erne. De vil ikke længere holde sig tilbage fra så lukrative markeder, der tæller 1,5 milliarder mennesker”, siger Claus Lassen, der er administrerende direktør for DHL Express i Danmark.

Læs også: Global e-handel og logistikbranchen vil vokse markant

Fra april måned sidste år til april måned i år er DHL Express’ omsætning steget med 12 procent for forsendelser til Kina booket af danske SMV’ere. Også omsætning for forsendelser til det amerikanske marked er steget. Her er stigningen på lidt mere end 13 procent.

”Det er rigtig pæne vækstrater for SMV’erne. Tendensen er klart opadgående set hen over hele året og lover godt for de mindre virksomheders fortsatte eksport”, siger Claus Lassen.

Klar tendens
Tallene afspejles også i den samlede mængde forsendelser, som DHL Express har håndteret i samme periode. I april 2013 udgjorde SMV’ernes eksport til Kina 32,3 procent af alle forsendelserne dertil. Et år senere var SMV’erne oppe på 36,2 procent. De tilsvarende tal for eksporten til USA var i april 2013 34,1 procent og et år senere 38,3 procent.

Læs også: Vækstøkonomier er bedst til udlandshandel

”Selvom vores største kunder også har haft fremgang på disse markeder, ser vi en klar tendens til, at SMV’ernes forsendelser fylder mere og mere hos os. Vi har fået rigtig godt fat i dette marked takket være en målrettet indsats over de sidste par år”, siger Claus Lassen.

Tal fra Danmarks Statistik viser den samme opadgående tendens set fra februar sidste år til februar i år. Tallene er endnu ikke opdateret frem til april. Men tendensen er dog klar. Fra februar 2013 til februar 2014 steg danske virksomheders eksport med knapt 17 procent. Eksporten til USA steg med 67 procent.

- JDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Supply chain: The hidden link in financial success

Dato

25.11.2025

Tid

14:30

Sted

Online on LinkedIn