Danske SMV’er er de mest produktive blandt vores nabolande

SMV’erne har talt: Mindre bureaukrati er det vigtigste initiativ, hvis det skal være mere attraktivt at starte og drive virksomhed i Danmark.

Danmarks bruttoværditilvækst per beskæftiget ligger 300 tusinde kroner højere end gennemsnittet i EU-landende. Arkivfoto: Ngampol Thongsai / 123RF .

16.06.2022

SCM.dk

Danske SMV’er kan bryste sig af at være de mest produktive blandt vores nabolande. Det viser en ny analyse foretaget af SMVdanmark.  

I det samlede billede ses det, at Danmark præsterer over de øvrige lande når det gælder produktivitet, særligt sammenlignet med gennemsnittet i EU-landene. Danmarks bruttoværditilvækst per beskæftiget ligger 300 tusinde kroner højere end gennemsnittet i EU-landende og 67 tusinde kroner højere end Norge som ligger næsthøjest.

Særligt i øjenfaldende er produktivitetsforskellen for virksomhederne med 10-19 ansatte. I disse virksomheder ligger bruttoværditilvæksten for én ansat 50 tusinde kroner over niveauet i Norge og 231 tusinde kroner over det gennemsnitlige niveau i EU-landene. 

Læs også: Nyt klimakompas skal hjælpe SMV’er styre mod grøn omstilling

Ligeledes gælder det de danske virksomheder med 20-49 ansatte, som også indtager pladsen som de mest produktive.

På tværs af flere brancher ligger Danmark også i toppen, mens man i Handelsbranchen kun ser sig overgået af Norge. Der tegner sig således et billede af SMV’erne som særligt produktive – på tværs af forskellige brancher – hvilket bidrager til det højeste samlede produktivitetsniveau

Bureaukrati er stadig hæmsko

Dermed ikke sagt at vi blot kan læne os tilbage og tro, at der af den grund ikke er plads til forbedringer. 78 procent af danske SMV’er mener, at færre regler og mindre bureaukrati i høj eller meget høj grad ville forbedre vilkårene for at starte og drive virksomhed i Danmark.

Flere regler og mere bureaukrati medfører, at virksomhedens ressourcer bruges på formaliteter snarere end på driften af virksomheden, hvilket begrænser produktiviteten. Det er derfor oplagt at stille spørgsmålet: Hvordan opretholdes og forbedres et højt produktivitetsniveau?  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

SCM.dk

Intralogistikken skal kunne tåle store øretæver

SCM.dk

Presset elnet kræver smartere styring af elforbrug

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

06.04.2026SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online