Danske virksomheder kæmper mod mange cyberangreb

En analyse fra Check Point Technologies viser, at antallet af ugentlige cyberangreb mod danske virksomheder er steget fra 988 til 1.305 på bare et kvartal.

Globalt er det ifølge Check Point særligt uddannelses- og forskningsinstitutioner, offentlige myndigheder og sundhedssektoren som de it-kriminelle fortsat går efter. Dog er antallet af cyberangreb mod detailhandelen steget med 22 procent, hvilket kunne tyde på, at hackerne er begyndt at vende øjnene mod nye brancher. Foto: 123rf.com

22.10.2024

SCM.dk

Med en stigning på 32 procent i antallet af gennemsnitlige cyberangreb mod danske virksomheder, er der tale om en voldsom stigning fra 1. til 2. kvartal 2024. Specielt set i lyset af at antallet af cyberangreb globalt ”kun” er steget med 25 procent i samme periode.

”Vi har over de seneste år oplevet, at antallet af cyberangreb mod danske virksomheder har været stigende. Den tendens fortsætter desværre ind i 2024, og det er derfor vigtigere end nogensinde før, at virksomhederne prioriterer deres cybersikkerhed”, siger Morten Gransøe, country manager for Check Point Software Technologies i Danmark.

Globalt er det ifølge Check Point særligt uddannelses- og forskningsinstitutioner, offentlige myndigheder og sundhedssektoren som de it-kriminelle fortsat går efter. Dog er antallet af cyberangreb mod detailhandelen steget med 22 procent, hvilket kunne tyde på, at hackerne er begyndt at vende øjnene mod nye brancher.

Hvor det for fem år siden var ondsindede hjemmesider, der stod for størstedelen af de inficerede filer (67 procent), som folk blev narret til at downloade på computeren, er det i dag mails som står for størstedelen af de inficerede filer.

88 procent af alle inficerede filer bliver i dag sendt via mail. Men hvor det i 2022 var inficerede Office-dokumenter, der stod for 50 procent af de ondsindede filer, står de i dag kun for 2 procent.

Læs også: Industriaktør bidrager til velfærdsteknologi inden for sundhedspleje

Til gengæld er der sket en stigning i HTML- og PDF-filer, der nu står for henholdsvis 69 procent og 20 procent af inficerede filtyper, ligesom Check Point Research ser en stigning i antallet af falske software og browser opdateringer, som skal lokke brugerne til at klikke på deres links.

”Hackerne finder hele tiden nye veje til at trænge ind bag virksomhedernes forsvarsværker. Så når én sårbarhed bliver lukket, så er de it-kriminelle lynhurtige til at finde nye områder, hvor sikkerhedsskjoldet måske ikke er oppe endnu”, udtaler Morten Gransøe.

Morten Gransøe kommer med disse anbefalinger til, hvordan man kan sikre sig mod især ondsindede angreb via mail:

• Vær opmærksom på, hvem der er afsender af mailen og tjek afsenderens mailadresse

• Undlad at klikke på links, som ikke fører direkte ind på en officiel hjemmeside

• Benyt sikkerhedsløsninger, der benytter AI til at se på phishingindikatorer

• Benyt en sikkerhedsløsning med URL-beskyttelse til at scanne websider

• Benyt en sikkerhedsløsning, der kan scanne dokumenter og filer

Kilde: IT-Branchen

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.04.2026SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

17.04.2026SCM.dk

Ny analyse afslører store cyberrisici i staten

SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

SCM.dk

Ny analyse afslører store cyberrisici i staten

15.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA afslører visionen for Automation 2.0, mens fysisk AI omskaber global fremstilling

13.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

26.03.2026SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia