Danske virksomheder mangler strategi for it-outsourcing

Mange danske virksomheder outsourcer it-opgaver til lande som Indien, Polen og Ukraine. Men der mangler strategiske overvejelser bag, viser undersøgelse.

Indien er et af de lande, hvor der ofte bliver outsourcet til. Men danske virksomheder mangler en strategi, når de outsourcer. Foto: Flickr/Niyam Bhushan.

27.08.2015

SCM.dk

Mange virksomheder har ingen overordnet strategi for outsourcing af it-opgaver, når opgaverne sendes f.eks. til Indien. 

Læs også: Flyt til Polen med succes

Det viser en undersøgelse, hvor knap halvdelen af en række større, danske virksomheder angiver, at de ikke eller kun i mindre grad har en strategi for outsourcing.

”Jeg synes, det er et bekymrende lavt tal, at kun godt halvdelen har en strategi for outsourcing. Det er svært at outsource effektivt, hvis ikke folk ved præcist, hvad deres rolle er, eller ved hvilke områder som med sikkerhed ikke skal outsources, fordi det er kerneforretningen”, siger Mikael Munck, der er næstformand i organisationen Dansk IT, til Finans.dk. Han har lavet rapporten i samarbejde med Rambøll Management Consulting og har selv erfaring med outsourcing.

Læs også: Produktion fra tidligere B&O-afdeling outsources ikke

Blandt andet har Mikael Munck selv stået bag outsourcing-projekter i Indien og Ukraine og anerkender, at det er en proces, der ikke behøver at være særlig dyr, men som kræver strategisk planlægning. 

”Min vurdering er, at det ikke kræver så meget. Men det kræver en stillingtagen i virksomheden, og det er nok det, som kan være svært at få gjort helt håndfast”, siger Mikael Munck.

Han anbefaler virksomheden at søge viden hos eksperter, der kender de lande og områder, virksomheden ønsker at outsource til. 

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Internt samarbejde som konkurrenceparameter i en logistikvirksomhed

24.04.2026SCM.dk

Finalister klar til Årets Innovationsprojekt 2026

SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

22.04.2026GS1 Denmark

Sponseret

Er din virksomhed klar til næste generation af stregkoder?

22.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA præsenterer fremtidens emballage på interpack 2026 – hurtig, fleksibel, autonom

22.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Modernisering af dataplatformen har styrket Trioplasts beslutningsgrundlag

22.04.2026SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

21.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét samlet ERP-setup har givet Mifa bedre flow i forretningen

20.04.2026SCM.dk

AI genkender detaljer og styrker kvalitetskontrol

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online