Danskernes onlinehandel nåede nye højder i december

December 2024 satte nye rekorder for onlinehandel blandt danskerne. Ifølge Dansk Industris seneste analyse ”Danskernes e-commerce tracker” handlede hele 87 procent af danskerne online i december, hvilket er en ny månedsrekord. I gennemsnit foretog hver onlineforbruger 5,1 køb, hvilket markerer første gang, at vi overstiger fem handler per måned i gennemsnit per onlineforbruger.

Ifølge Dansk Industris seneste analyse ”Danskernes e-commerce tracker” handlede hele 87 procent af danskerne online i december, hvilket er en ny månedsrekord. Foto: 123rf.com

03.02.2025

SCM.dk

Julehandlen begyndte allerede i november, hvor Black Friday fungerede som en vigtig kick off dag og brobygger til decembers julehandel. Danskerne udnytter de gode tilbud, som Black Friday byder på, og i Danmark er det i høj grad en online handelsdag – det har DI Handels Black Friday analyse allerede afsløret. Det kan så også være forklaringen på, at vi i år, hvor Black Friday lå så tæt på december har en ny online shoppingsrekord på måneden.

Og vi handlede fra de små skærme i stor stil og mere end nogensinde. En af de mest markante tendenser i årets julehandel var den stigende brug af mobiltelefoner til onlinekøb.

Vi bør kalde det Mobilshop i stedet for Webshop. Mobilen har længe været danskernes foretrukne handelsenhed, men i fjerde kvartal blev næsten halvdelen (44 procent) af alle handler foretaget på mobilen. Tablet forbliver status quo (12 procent) og desktop (33 procent) går tilbage med fem procentpoint, som mobilen tilsvarende vinder frem med. 59 procent af de unges køb blev foretaget fra mobilen og det samme gælder for 62 procent af forældre med hjemmeboende børns køb. 

Zalando er altid populær og noget tyder på, at der også i år er en del danskere, der enten har opgraderet deres egen garderobe eller har købt sko og tøj i julegave. Zalando vinder lidt markedsandel tilbage i forhold til sidste kvartal (Q3) og holder dermed fast i sin position som Danskernes foretrukne webshop. 

Der er nu nok også en del, der har fået julegaver købt på shoppingapp´en Temu. Temu holder fast i  andenpladsen over de mest brugte webshop, men oplever en tilbagegang på 0,8 procentpoint i markedsandel. Matas forbliver på tredjepladsen, Proshop og Magasin Du Nord ser ud til at være kommet godt igennem julehandlen, da de begge går frem i markedsandel. 

Imerco mistede sin top 10-placering, da de i år ikke havde et viralt hit som airfryeren sidste år. Sådan en klikbasker har vi ikke set i årets julehandel og det kostede Imerco en topplacering.

Læs også: Cybersikkerhed og cyberrisici vil præge verdens virksomheder i 2025

Som altid køber vi mest af fysiske produkter og det gjorde vi også i fjerde kvartal, som jo markerer årets vigtigste kvartal for virksomheder med forbrugersalg.

Tøj, sko og tilbehør (34 procent) er den største kategori indenfor fysiske produkter, men kategorien oplever status quo i fjerde kvartal, så der er ikke handlet mere tøj end sidste år. Til gengæld går Apoteket, helse og skønhed lidt frem og udgør nu en kategoriandel på 11 procent. Matas har også meldt ud at de har haft god julehandel.

Kilde: Dansk Industri

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.05.2026Lyngsoe Systems A/S

Sponseret

Delta Air Lines opnår fuld sporbarhed med RFID

07.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

International ERP-udrulning har skabt ensartede processer hos SBS Automotive

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

05.05.2026SCM.dk

Ny guide til digital suverænitet i SCM

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

30.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fælles data har styrket beslutningerne i Comforts medlemsnetværk

29.04.2026Descartes

Sponseret

Descartes-studie: kun 3 % af europæiske transportfolk står uden for AI

29.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

Hvorfor Visual Components 5.0 kan omdefinere digital fabriksplanlægning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart