Danskernes onlinehandel nåede nye højder i december

December 2024 satte nye rekorder for onlinehandel blandt danskerne. Ifølge Dansk Industris seneste analyse ”Danskernes e-commerce tracker” handlede hele 87 procent af danskerne online i december, hvilket er en ny månedsrekord. I gennemsnit foretog hver onlineforbruger 5,1 køb, hvilket markerer første gang, at vi overstiger fem handler per måned i gennemsnit per onlineforbruger.

Ifølge Dansk Industris seneste analyse ”Danskernes e-commerce tracker” handlede hele 87 procent af danskerne online i december, hvilket er en ny månedsrekord. Foto: 123rf.com

03.02.2025

SCM.dk

Julehandlen begyndte allerede i november, hvor Black Friday fungerede som en vigtig kick off dag og brobygger til decembers julehandel. Danskerne udnytter de gode tilbud, som Black Friday byder på, og i Danmark er det i høj grad en online handelsdag – det har DI Handels Black Friday analyse allerede afsløret. Det kan så også være forklaringen på, at vi i år, hvor Black Friday lå så tæt på december har en ny online shoppingsrekord på måneden.

Og vi handlede fra de små skærme i stor stil og mere end nogensinde. En af de mest markante tendenser i årets julehandel var den stigende brug af mobiltelefoner til onlinekøb.

Vi bør kalde det Mobilshop i stedet for Webshop. Mobilen har længe været danskernes foretrukne handelsenhed, men i fjerde kvartal blev næsten halvdelen (44 procent) af alle handler foretaget på mobilen. Tablet forbliver status quo (12 procent) og desktop (33 procent) går tilbage med fem procentpoint, som mobilen tilsvarende vinder frem med. 59 procent af de unges køb blev foretaget fra mobilen og det samme gælder for 62 procent af forældre med hjemmeboende børns køb. 

Zalando er altid populær og noget tyder på, at der også i år er en del danskere, der enten har opgraderet deres egen garderobe eller har købt sko og tøj i julegave. Zalando vinder lidt markedsandel tilbage i forhold til sidste kvartal (Q3) og holder dermed fast i sin position som Danskernes foretrukne webshop. 

Der er nu nok også en del, der har fået julegaver købt på shoppingapp´en Temu. Temu holder fast i  andenpladsen over de mest brugte webshop, men oplever en tilbagegang på 0,8 procentpoint i markedsandel. Matas forbliver på tredjepladsen, Proshop og Magasin Du Nord ser ud til at være kommet godt igennem julehandlen, da de begge går frem i markedsandel. 

Imerco mistede sin top 10-placering, da de i år ikke havde et viralt hit som airfryeren sidste år. Sådan en klikbasker har vi ikke set i årets julehandel og det kostede Imerco en topplacering.

Læs også: Cybersikkerhed og cyberrisici vil præge verdens virksomheder i 2025

Som altid køber vi mest af fysiske produkter og det gjorde vi også i fjerde kvartal, som jo markerer årets vigtigste kvartal for virksomheder med forbrugersalg.

Tøj, sko og tilbehør (34 procent) er den største kategori indenfor fysiske produkter, men kategorien oplever status quo i fjerde kvartal, så der er ikke handlet mere tøj end sidste år. Til gengæld går Apoteket, helse og skønhed lidt frem og udgør nu en kategoriandel på 11 procent. Matas har også meldt ud at de har haft god julehandel.

Kilde: Dansk Industri

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

05.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra skeptiske til uundværlige: Kvik Kald gør hverdagen lettere hos SPAR Ø. Brønderslev

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

02.10.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Meet Gen 7: The robotics platform built for AI

02.10.2026SCM.dk

SGL tester autonom elektrisk transport i Singapore

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre