Dantra Group får ny CEO

For første gang i over 100 år er efternavnet på tanktransportøren Dantras CEO ikke længere Jensen. Med Kenneth Jensens tilbagetræden forfremmes den nu tidligere COO Marc Ahrenfeldt Jeel til ny CEO.

Marc Ahrenfeldt Jeel (TH), CEO, og Lone Kjær, CFO, er Dantras nye lederduo efter tidligere CEO, Kenneth Jensen (TV), er trådt tilbage. Foto: Dantra Group..

07.10.2022

SCM.dk

Efter 102 år og fire generationer med familien Jensen bag rattet hos specialtanktransportøren Dantra Group skal den Hjøllundgensiske virksomhed nu for første gang have en CEO udenfor familien. Det sker, når nu tidligere COO Marc Ahrenfeldt Jeel overtager CEO-rollen efter Kenneth Jensen, som har valgt at træde tilbage.
Kenneth Jensen vil dog stadig være tilknyttet Dantra Group i en mindre rolle som vognmand og varetage enkelte opgaver, herunder indkøb og salg af materiel. Han vil ligeledes indtræde i selskabets professionelle bestyrelse efter overdragelsen. Der vil ikke blive ændret på ejerforholdet i Dantra Group. Overdragelsen vil starte op pr 1. oktober 2022 og ske glidende over de næste tre til seks måneder.

Fra trekløver til duo
Kenneth Jensen og Marc Ahrenfeldt Jeel har over mange år arbejdet tæt sammen i Dantra Group. I de senere år har de været en del af et ledelsesmæssigt trekløver, som også inkluderer CFO, Lone Kjær. Mens Kenneth Jensen primært har arbejdet med virksomhedens strategi og overordnet ledelse, haft fokus på storkunder og ageret som virksomhedens ansigt udadtil, har Marc Ahrenfeldt Jeel og Lone Kjær i tæt parløb været de primære drivkræfter i driften. Så selvom der kommer et nyt navn på CEO-døren, ændres arbejdsgangen på Dantras direktionsgang ikke væsentligt.

Marc Ahrenfeldt Jeels vej til toppen af rangstigen har været undervejs i noget tid og er ifølge Kenneth Jensen et helt naturligt next step for Marcs snart 12-årige karriere i Dantra Group.

”Marc og Lone har effektivt drevet virksomheden i tæt samarbejde i flere år, og selvom de to ikke har samme efternavn som jeg, er jeg fuldstændig tryg ved at overlade ledelsen og den fortsatte udvikling af Dantra Group til dem. Udover de begge er meget dygtige, tænker de begge ligesom familien og forstår, hvad netop dét betyder for både virksomheden og for mig”, fortæller Kenneth Jensen.

Vækst og familieværdier
Skiftet sker på baggrund af Kenneth Jensens eget ønske og med virksomhedens fortsatte vækst for øje.

”Jeg har tidligere været inde over alle beslutninger i virksomheden, men det er nu på tide for mig at træde tilbage og hellige mig bestyrelsesarbejde og andre ting i mit liv, som der ikke har været tid til i mange år. Samtidig har vi udviklet en mangeårig strategi for Dantra Group, hvor jeg føler det giver bedst mening, at Marc og Lone alene skal drive Dantra fremadrettet, og fortsætte vores udvikling og vækst, uden at jeg skal være inde over det hele og ende som flaskehalsen”, siger Kenneth Jensen.

Marc Ahrenfeldt Jeel har gennem sine mange år i Dantra Group været både head of transport og logistic director, inden han blev COO, og han er nu parat til at få den hidtil største titel på sit CV.

”Det er et kæmpe skulderklap og en tillidserklæring uden lige, at jeg nu skal være CEO for den virksomhed, der har været en så vigtig del af mit arbejdsliv i så mange år. Det er med stor ærefrygt og taknemmelighed, at jeg går ind til opgaven. Jeg ser frem til at videreføre de stærke familieværdier, vi er kendt for i Dantra, samt ikke mindst at fortsætte den positive udvikling af Dantra Group”, siger Marc Ahrenfeldt Jeel.

Lone Kjær blev ansat som CFO i Dantra i 2017 og har været med i ledelsen af Dantra Group lige siden. Hun fremhæver ligeledes virksomhedens familieværdier som helt afgørende for duoens måde at drive forretning på.

”Jeg ser frem til fortsat at være en del af den vækstrejse, Dantra Group er på samt til at arbejde målrettet på Dantra`s mål. Jeg er sikker på, at de værdier familien Jensen står for, og som jeg helhjertet støtter op om, er altafgørende for den videre rejse. Vi har dygtige og kompetente medarbejdere og en god arbejdsplads, hvor vi behandler hinanden med gensidig respekt og ordentlighed. Sådan har det altid været i Dantra, og sådan skal det fortsætte med at være”, siger Lone Kjær.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online