Datacon vinder en global pris

It-firmaet Datacon har vundet anerkendelse for sine kundeløsninger ved en Hewlett Packard-konference i Las Vegas.

07.04.2015

SCM.dk

På Hewlett Packard Global Partner Conference i Las Vegas i marts, blev it-firmaet Datacon udnævnt til HP GWE One HP Partner of FY14 - Årets HP Partner i Vesteuropa for 2014. Det oplyser Datacon på sin hjemmeside.

Anerkendelsen er begrundet i Datacons evne til at øge forretningen mest af alle partnere på tværs af HP’s hardware- og infrastruktur-produkter inden for de sidste 12 måneder, og dette i konkurrence med nogle af Europas største HP-partnere.

Adm. direktør Jan Misser er glad for den store anerkendelse:

”Udnævnelsen som HP GWE One HP Partner 2014 er et ekstra skulderklap for den store indsats, vores ansatte har leveret i det forgangne regnskabsår. Det er samtidigt et bevis på, at vi forstår at levere projekter, der giver vores kunder værdi, og er med til at flytte dem i den rigtige retning. Og det er det, der er vigtigst for Datacon”.

Anden internationale anerkendelse
Det er anden gang siden august 2014, at Datacon opnår en international anerkendelse. Dengang blev Datacon udnævnt til medlem af Microsoft Dynamics Presidents Club 2014.

Det førte Datacon ind i et eksklusivt selskab af Microsoft-partnere, der har leveret projekter og kunde-løsninger, der skaber værdi for kunderne.

- JKK 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sarfaarsuit Center åbner i Nuuk: Nyt handelscenter på 9.000 m²

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

09.09.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn