Desperat mangel på containere i Asien

Det absolut største problem i container shipping lige nu er den radikale mangel på tomme containere i nøgleområder, og det gælder særlig Asien. Der er udsigt til, at problemet vil fortsætte ind i januar eller længere.

Der er alvorlig ubalance af containere mellem Asien og Europa-Nordamerika, og der er risiko for, at containerbalancen først er på plads engang i februar måned eller senere. Arkivfoto..

17.12.2020

SCM.dk

Der er blevet sejlet så enorme mængder af gods fra Asien til Europa og USA i den seneste periode, at det har skabt ubalance i fordelingen af containere på verdenskortet. Containere – tomme som fyldte – hober sig op i vestlige havne og lagerpladser, mens arealerne til tomme containere i Asien er fyldt med luft.

Det driver spotmarkedsprisen for containertransport op i historiske niveauer lige nu - sådan lyder det fra analysehuset Sea-Intelligence i en pressemeddelelse.

Effekten er et stort pres på de mange virksomheder, der har behov for containerfragt i rette tid til rette pris, og mange stiller sig selv spørgsmålet: Hvornår vil manglen på containere være løst? Hvor længe skal dette dog vare?

Sea-Intelligence har i en dugfrisk analyse forsøgt at svare på det spørgsmål, og deres svar er ikke opmuntrende løsning for de mange virksomheder, der har behov for at få flyttet deres varer mellem kontinenterne.
Analysehuset har estimeret den globale container mængde og den globale forsendelsesvolumen. De har dernæst fastlagt tidshorisonten for læsning af en container i Asien, transport til destination, losning af varer og returtransport til afskibningsstedet i Asien. Analytikerne har dernæst sammenholdt det med Container Trade Statistics (CTS) efterspørgselsdata og det potentielle stødpudelager af tomme containere tilgængelige i Asien.

Resultatet er en modellering af tomme containere tilgængelige i Asien. De har dernæst modelleret for fire forskellige strategier, som containerrederierne kan gøre brug for at løse mangelsituationen.

Ét af strategiscenariaene åbner op for en mulighed for, at mangelsituationen kan blive løst i januar måned 2021. Det indebærer, at rederierne både køber nye containere og aggressivt repositionerer containerne. Det er også ifølge Sea-Intelligence præcis den strategi, som rederierne i øjeblikket forfølger. Men denne strategi skaber markante problemer for back-haul shippers, altså de lastbiler der transporterer containere over land til og fra containerhavne. De kan simpelthen ikke følge med. Der er derfor en risiko for, at containerbalancen først er på plads engang i februar måned eller senere.

- PBH

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

Annonce

SCM.dk

Ny cybersikkerhedsuddannelse skal beskytte Danmarks digitale samfund

SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

9altitudes Danmark A/S
Netværksmøde
Konference: PTCuser årsmøde

Digital produktudvikling står midt i en forandring, hvor kravene til dokumentation, bæredygtighed, varianthåndtering og sammenhængende processer kun bliver større. Mange virksomheder oplever, at deres CAD- og PLM-løsninger rummer et stort potentiale – men at det kan være svært at omsætte funktioner og nye muligheder til reel forretningsværdi i hverdagen.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Hotel Fredericia