Desperat mangel på containere i Asien

Det absolut største problem i container shipping lige nu er den radikale mangel på tomme containere i nøgleområder, og det gælder særlig Asien. Der er udsigt til, at problemet vil fortsætte ind i januar eller længere.

Der er alvorlig ubalance af containere mellem Asien og Europa-Nordamerika, og der er risiko for, at containerbalancen først er på plads engang i februar måned eller senere. Arkivfoto..

17.12.2020

SCM.dk

Der er blevet sejlet så enorme mængder af gods fra Asien til Europa og USA i den seneste periode, at det har skabt ubalance i fordelingen af containere på verdenskortet. Containere – tomme som fyldte – hober sig op i vestlige havne og lagerpladser, mens arealerne til tomme containere i Asien er fyldt med luft.

Det driver spotmarkedsprisen for containertransport op i historiske niveauer lige nu - sådan lyder det fra analysehuset Sea-Intelligence i en pressemeddelelse.

Effekten er et stort pres på de mange virksomheder, der har behov for containerfragt i rette tid til rette pris, og mange stiller sig selv spørgsmålet: Hvornår vil manglen på containere være løst? Hvor længe skal dette dog vare?

Sea-Intelligence har i en dugfrisk analyse forsøgt at svare på det spørgsmål, og deres svar er ikke opmuntrende løsning for de mange virksomheder, der har behov for at få flyttet deres varer mellem kontinenterne.
Analysehuset har estimeret den globale container mængde og den globale forsendelsesvolumen. De har dernæst fastlagt tidshorisonten for læsning af en container i Asien, transport til destination, losning af varer og returtransport til afskibningsstedet i Asien. Analytikerne har dernæst sammenholdt det med Container Trade Statistics (CTS) efterspørgselsdata og det potentielle stødpudelager af tomme containere tilgængelige i Asien.

Resultatet er en modellering af tomme containere tilgængelige i Asien. De har dernæst modelleret for fire forskellige strategier, som containerrederierne kan gøre brug for at løse mangelsituationen.

Ét af strategiscenariaene åbner op for en mulighed for, at mangelsituationen kan blive løst i januar måned 2021. Det indebærer, at rederierne både køber nye containere og aggressivt repositionerer containerne. Det er også ifølge Sea-Intelligence præcis den strategi, som rederierne i øjeblikket forfølger. Men denne strategi skaber markante problemer for back-haul shippers, altså de lastbiler der transporterer containere over land til og fra containerhavne. De kan simpelthen ikke følge med. Der er derfor en risiko for, at containerbalancen først er på plads engang i februar måned eller senere.

- PBH

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

22.10.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Fra nybyggeri til færdigt logistikcenter – STILL har fulgt FTZ hele vejen

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online