DHL blandt de bedste danske store arbejdspladser

Great Place to Work har sat navn på de virksomheder, der har klaret sig bedst i hver deres brancher i Danmark og i udlandet. DHL Express indtager fjerdepladsen.

Noget af det, der gør DHL Express til en af Danmarks bedste største arbejdspladser er, at der er en del intern træning af medarbejderne. Her er adm. direktør Claus Lassen i gang med at undervise nogle af de danske medarbejdere. Foto: DHL Danmark.

22.11.2016

SCM.dk

”For enhver virksomhed er medarbejderne dem, der gør forskellen i dagligdagen. Det er dem, der har kontakten til kunderne og det er dem, der kommer med de gode idéer. Sammen med mit lederteam er det min fornemmeste opgave at sørge for, at medarbejderne har de rette rammer til at udfolde sig. Anerkendelsen fra Great Place to Work og vores flotte placering er blot et resultat af det, vi arbejder med hver dag.”

Læs også: DHL reetablerer sig i Storbritannien

Sådan siger adm. direktør for DHL Express i Danmark, Claus Lassen, om den fjerdeplads – én placering højere end sidste år – som hans virksomhed indtager på den netop udgivne rangering over de bedste danske store arbejdspladser, som netop Great Place to Work står bag.

Det der er lykkedes for den danske division af det verdensomspændende tyske kurerfirma er ifølge virksomheden selv arbejdet med pleje af de 510 medarbejdere i Danmark, hvilket har skabt en ’særlig holdånd’. Det sker bl.a. ved, at det er lederne i firmaet, der træner samtlige medarbejdere på forskellige kurser i løbet af året. Og senest har virksomheden iværksat fysisk træning i arbejdstiden efter fransk forbillede.

”Hvis man mentalt og fysisk er i god fysisk form, gør det arbejdsdagen bedre både for en selv og for ens kollegaer. Derfor har vi indført styrketræningsøvelser både i terminalerne og i kontormiljøet. Det gør, at alle får en god start på dagen og endnu vigtigere, at de bliver ladet op af energi. Vi tror på, at det skal være muligt at tage hjem fra arbejde opladet af energi i stedet for, at det er et sted, hvor man kommer og lægger energi,” siger direktør for HR og forretningsudvikling i DHL Express, Pia Skat-Rørdam.

Læs også: Robotter kan skaffe danske arbejdspladser

Metoden til at finde frem til de bedste arbejdspladser er udviklet af Great Place to Work® i San Francisco. Alle danske arbejdspladser med minimum 20 medarbejdere har mulighed for at deltage i undersøgelsen. I 2016 har i alt 128 arbejdspladser gennemført undersøgelsen. Heraf beskæftiger 88 af de deltagende arbejdspladser 50-499 medarbejdere, 14 beskæftiger flere end 500 medarbejdere og 26 arbejdspladser beskæftiger 20-49 medarbejdere.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn