DHL blandt de bedste danske store arbejdspladser

Great Place to Work har sat navn på de virksomheder, der har klaret sig bedst i hver deres brancher i Danmark og i udlandet. DHL Express indtager fjerdepladsen.

Noget af det, der gør DHL Express til en af Danmarks bedste største arbejdspladser er, at der er en del intern træning af medarbejderne. Her er adm. direktør Claus Lassen i gang med at undervise nogle af de danske medarbejdere. Foto: DHL Danmark.

22.11.2016

SCM.dk

”For enhver virksomhed er medarbejderne dem, der gør forskellen i dagligdagen. Det er dem, der har kontakten til kunderne og det er dem, der kommer med de gode idéer. Sammen med mit lederteam er det min fornemmeste opgave at sørge for, at medarbejderne har de rette rammer til at udfolde sig. Anerkendelsen fra Great Place to Work og vores flotte placering er blot et resultat af det, vi arbejder med hver dag.”

Læs også: DHL reetablerer sig i Storbritannien

Sådan siger adm. direktør for DHL Express i Danmark, Claus Lassen, om den fjerdeplads – én placering højere end sidste år – som hans virksomhed indtager på den netop udgivne rangering over de bedste danske store arbejdspladser, som netop Great Place to Work står bag.

Det der er lykkedes for den danske division af det verdensomspændende tyske kurerfirma er ifølge virksomheden selv arbejdet med pleje af de 510 medarbejdere i Danmark, hvilket har skabt en ’særlig holdånd’. Det sker bl.a. ved, at det er lederne i firmaet, der træner samtlige medarbejdere på forskellige kurser i løbet af året. Og senest har virksomheden iværksat fysisk træning i arbejdstiden efter fransk forbillede.

”Hvis man mentalt og fysisk er i god fysisk form, gør det arbejdsdagen bedre både for en selv og for ens kollegaer. Derfor har vi indført styrketræningsøvelser både i terminalerne og i kontormiljøet. Det gør, at alle får en god start på dagen og endnu vigtigere, at de bliver ladet op af energi. Vi tror på, at det skal være muligt at tage hjem fra arbejde opladet af energi i stedet for, at det er et sted, hvor man kommer og lægger energi,” siger direktør for HR og forretningsudvikling i DHL Express, Pia Skat-Rørdam.

Læs også: Robotter kan skaffe danske arbejdspladser

Metoden til at finde frem til de bedste arbejdspladser er udviklet af Great Place to Work® i San Francisco. Alle danske arbejdspladser med minimum 20 medarbejdere har mulighed for at deltage i undersøgelsen. I 2016 har i alt 128 arbejdspladser gennemført undersøgelsen. Heraf beskæftiger 88 af de deltagende arbejdspladser 50-499 medarbejdere, 14 beskæftiger flere end 500 medarbejdere og 26 arbejdspladser beskæftiger 20-49 medarbejdere.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation skal være lige så fleksibel som din produktion

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed bremser danske virksomheders eksportplaner

SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online