DHL reetablerer sig i Storbritannien

Med købet af UK Mail får DHL en stærk tilstedeværelse på det britiske post- og pakkemarked. Senere skal der bygges internationale services på.

UK Mail er kommet på tyske hænder efter at DHL har opkøbt selskabet. Foto: flickr/Ian Hale.

16.11.2016

SCM.dk

Den tyske logistikgigant DHL-Deutsche Post Group holder visionen om et integreret europæisk pakkemarked i live på trods af Brexits trusler om det modsatte. Det sker gennem opkøbet af UK Mail, der genskaber den position i britiske marked, DHL har manglet siden man solgte sin ekspresdivision i UK i 2010, skriver AirCargoWorld.

Læs også: DHL køber op i Italien

Med en volumen på 230.000 pakker om dagen har UK Mail en andel på godt 5 procent af pakkemarkedet i Storbritannien og kun en mindre mængde internationale forsendelser, men det betyder ikke det store for DHL, vurderer chef for pakkelogistikresearch og -konsulentfirmaet M-R-U, Horst Manner-Romberg.

”For dem er det tilstedeværelsen på markedet, der er vigtig. Det overtager en etableret platform på det britiske marked, og så kan de opbygge de internationale services senere”, siger han, hvilket bliver bekræftet af DHL selv.

”Med det her opkøb udvider vi vores netværk yderligere, og vi har en stærk position i Europas tre største e-handelsmarkeder – Storbritannien, Tyskland og Frankrig – der står for over 60 procent af onlinesalget på kontinentet. Den fortsatte udvidelse af vores pakkenetværk i Europa bliver drevet af en stigende efterspørgsel på grænsekrydsende leveringer fra vores base af e-handelskunder”, siger bestyrelsesmedlem i DHL-DP, Jürgen Gerdes.

Manner-Romberg tilføjer desuden, at UK Mail har taget hånd om et par nylige udfordringer, der har presset forretningen, hvilket gør DHL’s overtagelse nemmere, blandt andet fordi det tyske selskab ikke skal investere i ny teknologi i forbindelse med købet. Derudover har UK Mail med succes flyttet deres fokus fra brevpost til pakker og fra B2B til B2C.

Læs også: Amazon på vej mod udvidet dronetest i Storbritannien

Ifølge salgsaftalen værdisætter DHL’s købstilbud UK Mails samlede aktiebeholdning til ca. 242,7 mio. pund (knap 2,1 mia. kr.) og lægger op til, at DHL overtager hele beholdningen. Ved aftalens offentliggørelse havde DHL lovning på 60 procent af aktierne og oplyste, at UK Mails bestyrelse enstemmigt havde anbefalet alle aktionærer at tage i mod DHL’s tilbud, der repræsenterer en gevinst på godt 43 procent.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

SCM.dk

BOS Power skal levere batterier til Molslinjens elfærger

SCM.dk

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

10.08.2026PALOMAT

Sponseret

USA elsker nordjysk pallestabler

07.08.2026SCM.dk

The Mobile Robot Company vinder international logistikpris

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup