DI: Optimisme og nye muligheder i Indien

Den indiske regerings reformpolitik giver danske virksomheder gode muligheder i Indien, mener DI.

21.11.2014

SCM.dk

Optimisme og nye muligheder for danske virksomheder i Indien er hovedkonklusionen efter Dansk Industris (DI) administrerende direktør Karsten Dybvads nylige besøg i landet, skriver di.dk.

Læs også: Studerende udgiver bog om indisk forretningskultur

Besøget fandt sted på baggrund af, at Indien i maj fik en ny regering, hvor det sejrende BJP-parti under ledelse af Narendra Modi fik det absolutte flertal i parlamentets underhus. Det giver Modi gode muligheder for at gennemføre den reformpolitik, som han gik til valg på.   

Formålet med Karsten Dybvads besøg var at styrke relationerne til både indisk erhvervsliv og danske virksomheder i Indien.

Dybvads oplevelse var, at man i det indiske erhvervsliv ser frem til, at Modis regering sætter gang i økonomien og de nødvendige reformer.

”Det giver danske virksomheder gode muligheder for at komme hertil og udvikle nye forbindelser på det meget store og interessante marked”, siger Karsten Dybvad ifølge di.dk.

Optimisme hos Carlsberg
Også hos de danske virksomheder i Indien, blandt andet Carlsberg, er der en fornyet optimisme i kølvandet på valget og den nye regering.

”Den nye regering er en kraftig fornyelse. Men den skal også levere på de mange løfter. Ikke mindst hvis det skal lykkes at skaffe jobs til den million unge indere, der hver måned kommer ind på arbejdsmarkedet”, siger Michael Jensen, administrerende direktør hos Carlsberg India.

Siden Carlsberg i 2007 etablerede sit første bryggeri i Indien, har væksten været høj.  

”Vi er vokset ganske betydeligt i Indien. Vores vækst ligger på den rigtige side af 40 procent om året, og vi har bygget halvanden fabrik om året for at kunne følge efterspørgslen, siger Michael Jensen til di.dk.

Læs også: Jungheinrich vækster på tiende år i Kina

P.t. har rundt regnet 120 danske virksomheder etableret sig i Indien.

- JKK 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia