Dronelodsning skal øge sikkerhed og effektivitet

Her i løbet af foråret flytter VesCo ind på Esbjerg Havn for at realisere muligheden for lodsning med drone. VesCo ejes af DanPilot. Fornyelse og digitalisering er vigtigt for at kunne fastholde både effektivitet og sikkerhed for besejling af trafikerede havne, mener Esbjerg Havns direktør.

Her i løbet af foråret flytter VesCo ind på Esbjerg Havn for at realisere muligheden for lodsning med drone. VesCo ejes af DanPilot. Fornyelse og digitalisering er vigtigt for at kunne fastholde både effektivitet og sikkerhed for besejling af trafikerede havne, mener Esbjerg Havns direktør. Foto: Esbjerg Havn..

21.04.2023

SCM.dk

Esbjerg Havn er en af de absolut travleste havne i Danmark med mere end 5.000 skibsanløb hvert år, hvor adgangen foregår igennem det 21,4 kilometer lange sejlløb fra Grådyb til en af de mange havnebassiner. Derfor er Esbjerg Havn ikke kun en travl havn, men har også et af de længste indløb i Danmark. Samtidig ankommer og afgår mange forskellige skibstyper på alle tidspunkter af døgnet.
Det lange sejlløb, med sine relativt lange, lige kurser, er ideelt som testfacilitet. Samtidig er der anløb af mange godt manøvrerende skibstyper:

”Droner kan assistere lodsens arbejde med et fugleperspektiv under sejlløb ind til Esbjerg samt under manøvrer i havnen. En drone udstyret med infrarødt kamera øger sikkerheden i dårligt sigte, når det for eksempel er tåget. VesCo har med samarbejdet i Esbjerg store forventninger til, at tests vil vise, det høje sikkerhedsniveau for lodsninger kan fastholdes med en droneassisteret løsning”, siger administrerende direktør i DanPilot, Erik Merkes Nielsen.

DanPilot etablerede VesCo i 2018 og har siden arbejdet på muligheden for at øge sikkerheden ved at udvikle et alternativ til den konventionelle lodsning, som vil gøre lodsning tilgængelig for flere skibe.

Læs også: Italiensk samarbejde løfter Esbjerg Havn globalt

Med dronelodsning er VesCo og DanPilot pionerer i forhold til andre lodserier i Europa. Det er en naturlig udvikling at forbedre services med ny teknologi, der fastholder sikkerhed og øger effektiviteten, mener havnedirektør Dennis Jul Pedersen fra Esbjerg Havn, der ser et stort potentiale:

”Vores vision er en integreret løsning, hvor digitalisering og simulering sikrer de mest effektive havneanløb. Vi tager derfor nu de første skridt til et kontrolcenter, hvor skibsanløb planlægges, kontrolleres og monitoreres med den teknologi, vi allerede har mulighed for at bruge”, siger havnedirektøren.

VesCo foretager de første testflyvninger i løbet af sensommeren. Testfasen kører indtil slutningen af 2024, hvor parterne håber på, at de nødvendige tilladelser til kommercielle operationer med droneassisteret er modtaget.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

27.11.2025SCM.dk

Mobile robotter frigør hænder og hoveder på Solars lagre

25.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AI forbedrer predictive maintenance på svært tilgængelige dele

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle