DSV i Sverige tester hybrid-lastbiler

En hybridlastbil fra Mercedes ruller i disse dage rundt i Malmø og omegn med et DSV-logo på siden. Testforløbet skal afgøre, og hybrider er vejen frem for den store transportkoncern.

Hos DSV i Sverige eksperimenterer man lige nu med lastbiler, der fremover skal køre på brændstof lavet af bl.a. vegetabilske olier. Foto: DSV.

27.03.2017

SCM.dk

Hos DSV Sverige tester man i øjeblikket en Atego Hybrid-lastbil fra Mercedes-Benz i Malmø. Lastbilen kører på både elektricitet og biobrændstoffet HVO 100.

Ved at anvende en kombination af biodiesel og elektricitet som brændstof til lastbiler, vil man nemlig kunne reducere udledningen af kuldioxid.

Hvad er HVO 100?

HVO står for hydrogeneret vegetabilsk olie, som er en avanceret og vedvarende biomasse i form af 100 procent syntetisk diesel.

Ud over at udgøre vegetabilske olier er en stor del af det svenske HVO 100 fremstillet ved hjælp af slagteriaffald.

HVO kan reducere CO2-udledningen med op til 90 procent. Andre emissioner er 20-60 procent lavere i forhold til almindelig diesel.

Efter en seks måneders testperiode i Malmøs bytrafik vil DSV evaluere projektet. Resultaterne skal hjælpe med at afgøre, om el-hybrider kan udgøre langsigtede løsninger til distribution i storbyområder, som er særligt sårbare overfor forurening via luften.

Læs også: Deutsche Post udvikler elektrisk bil

"Mercedes Atego Hybrid er vores seneste investering i miljøcertificerede køretøjer, som er en del af vores langtidssigtede indsats for at reducere miljøpåvirkningen. Vi kan helt afgjort se fordelene ved at have en ny type køretøj i bytrafikken, hvor kombinationen af HVO og elektricitet producerer mærkbart lavere niveauer af kuldioxid", siger Staffan Klinterhäll, der er business area manager hos DSV. 

"Det bliver interessant at se, hvordan det vil fungere at køre i en hybridlastbil i de mere urbane miljøer og ikke mindst de miljømæssige fordele, det kan give fremadrettet", tilføjer han.

Ifølge DSV Sveriges administrerende direktør Magnus Malmqvist, har virksomheden et mål om at fortsætte sin aktive miljøindsats i retning af bæredygtig logistik i tæt samarbejde med deres kunder.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

05.02.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK