DSV køber hollandsk distributionsfirma

Transportfirmaet DSV har købt S&H med omkring 120 medarbejdere med henblik på e-handel og distribution.

Grundlægger af S&H Hans Elshout og Peter van der Maas fra DSV giver hånd efter at have underskrevet købet. Foto: DSV.

07.09.2018

SCM.dk

Det danske transportfirma DSV opkøber distributionsfirmaet S&H - multi-channel fulfillment for at styrke firmaets e-handel og distribution. Købet blev underskrevet i tirsdags, den 4. september, hvormed DSV nu ejer alle S&H’s aktier.

Læs også: DSV-lager: Medarbejdere slipper for manuelle palleløft

”S&H har bevist at de er mestre indenfor produktfulfillment i Benelux-regionen, og vi er meget glade for at kunne præsentere at S&H nu er en del af DSV-gruppen”, sagde CEO for DSV Solutions, Brian Ejsing, og fortsætter:

”Vi har været på udkig efter et holdbart opkøb for at forstærke vores kompetencer indenfor e-handel, særligt multi-channe fullfilment. S&H er et godt match for DSV, og vi glæder os meget til fuldt ud at udnytte S&H’s ekspertise indenfor feltet,” lyder det fra ham.

S&H er førende inden for for multi-channel fullfilment i Europa og tilbyder et omfangsrigt serviceudvalg indenfor depoter, svar-håndtering, finansiel fulfillment, produktfulfillment, kundeservice, e-handel mm.  

Ny CEO
I forbindelse med opkøbet er Hans Elshout trådt af som CEO, men vil fortsætte med at arbejde for DSV. Hans afløser bliver Peter van der Maas fra DSV Solutions-divisionen.

”Jeg er glad for at tage denne nye rolle på mig og ligeså for at samle et team af eksperter i multi-channel fullfilment. S&H har et unikt og værdifuldt tilbud med et sofistikeret og fleksibelt it-system, der gør multi-channel fullfilment simpelt. Vi vil fortsætte S&H’s tradition for at hjælpe kunder med at brillere på deres markeder,” lyder det fra ham.

Læs også: DSV opjustere efter solidt regskab

S&H vil fortsat være en selvstændig enhed, nu under navnet DSV Multi-channel Fulfillment.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online