DSV vil samarbejde med fremtidens innovatører

Transport- og logistikfirmaet DSV lancerer en ny tjeneste, DSV Start-Up, som skal hjælpe nyopstartede virksomheder med at få gang i en ordentlig supply chain, og samtidig blive DSV’s fremtidige partnere.

Fra venstre CCO René Falch Olesen med Sigal Mannheim-Kazovich (MD, DSV Israel) og chef for PCPI, Chemi Peres. Foto: DSV.

08.03.2018

SCM.dk

”Fremtiden tilhører innovatører, first-movers med en god idé og potentialet til at erobre verden, og DVS vil være med på sidelinjen som transport- og logistikpartner”. 

Sådan lyder det fra danske DSV, som gennem dets nye tjeneste DSV Start-Up har en vision om at hjælpe start-up-virksomheder med at vokse, ved at sikre dem en effektiv og skalerbar supply chain fra start.

Læs også: DHL slår dørene op for nyt logistikcenter i Bruxelles

DSV Start-Up vil blive lanceret fra Israel. Med tiden, baseret på oplevelser og erfaringer fra det israelske 'forsøg', vil tjenesten vokse til en global service med specialiserede Small-Medium-Business (SMB) teams, som opererer fra globale innovationscentre.

Ifølge DSV mislykkes nystartede firmaer mange gange, fordi forsyningskæden og distributionen af deres produkter ikke får nok opmærksom. Derfor vil DSV blive det første transport- og logistikfirma til at tilbyde en skræddersyet opstartslogistikservice. 

Ideen er at hjælpe de nye virksomheder med at vokse, og efterhånden som de vokser, blive deres mulige partner - lidt ligesom man tidligere har gjort på en mere ad hoc/lokal basis.

”I bund og grund vil vi hjælpe og sikre flere nystartede virksomheder som Rawbite, men styret fra en central funktion”, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Partnerskab med PCPI
DSV’s SMB team i Israel har sigtet efter start-up-virksomheder gennem et par år. Tingene begyndte for alvor at tage fart, efter DSV deltog i Innovation & Start-ups konferencen i Tel Aviv 2017. Her mødte de Chemi Peres, chef for Peres Center for Peace and Innovation (PCIPI).

DVS og PCPI blev officielle partnere i DSV Start-Up 15. Februar 2018. Her skal PCPI assistere og guide DSV i dets søgen efter potentielle start-up partnere, og det danske selskab vil så forsøge at forhandle en eksklusiv transport- og logistikaftale.  

-JJK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn