DTL i oprør over nye krav til transporterhvervet i København

Hos Københavns Kommune lægger man planer om at indføre fossilfri zoner og vil i den sammenhæng kræve at last- og varebiler har et anerkendelsesværdigt formål, når de kører i byen. Hos DTL - Danske Vognmænd kalder det en hån mod erhvervet.

Ifølge Erik Østergaard er last- og varebiler afgørende for byens drift og liv - et klart anerkendelsesværdigt formål, mener han. Arkivfoto..

27.04.2021

SCM.dk

Ifølge adm. direktør for DTL - Danske Vognmænd, Erik Østergaard, findes der ikke én dansk vognmand eller godschauffør, der i embeds medfør kunne drømme om at køre ind i København uden, at det var en del af jobbet. Derfor giver det slet ikke mening at snakke om, at de skal have et anerkendelsesværdigt formål. 

“Trafikken er vanvittig, trængslen tiltagende, og pladsen er mange steder ikke-eksisterende. Alligevel kommer de hver dag ind med varer til butikker og supermarkeder, og der bringes varer hjem til fru Hansen på 4. sal, der sidder med en brækket hofte. Jeg ved simpelthen ikke, hvor man lærer den form for arrogance at kræve ”anerkendelsesværdigt formål” af vognmænd og chauffører, der passer deres arbejde i landets hovedstad”, siger han. 

Erik Østergaard mener, at de formål, der i dag bringer lastbilchauffører til byen såsom flyttevogne eller vareforsyning, er afgørende for byens drift og liv. Og han tror ikke behovet for last- og varebiler i byen bliver mindre i takt med at flere arbejder hjemme og e-handlen tager til. 

“Der er – og det kan jeg garantere – ikke én eneste vognmand eller chauffør, der sidder bag rattet i København uden at have anerkendelsesværdigt formål. Jeg synes, det ville klæde Lars Weiss (S) at invitere erhvervet ind for at finde praktiske og holdbare løsninger - og samtidig udvise så meget respekt for et helt erhverv, i stedet for at fremstille det, som om der køres lidt rundt på må og få”, afslutter han.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026SCM.dk

Taulov Dry Port bliver større og stærkere

21.01.2026Inact ApS

Sponseret

Sådan ved du, om indkøb er en supportfunktion – eller en vækstmotor

19.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Hvornår bør du leje en truck fremfor at købe?

16.01.2026TECSYS A/S

Sponseret

Når selv moderat vækst udfordrer lagerstyringen i webshops

14.01.2026SCM.dk

Element Logic implementerer ny regional struktur for at accelerere vækst og kundeværdi i Skandinavien

14.01.2026SCM.dk

Strategisk omstilling af lagerlogistik hos leverandør af autodele

13.01.2026Mitsubishi Forklift Trucks - Logisnext Denmark A/S

Sponseret

Er det tid til automatisering af lager og logistik?

13.01.2026SCM.dk

7 førerløse trucks styrker intralogistikken på Saint-Gobains centrallager i Randers

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle