E-handel vender op og ned på pakkerne i Post Danmark

Projektchef Mikkel Hansen, der har været 16 år i Post Danmark, er i fuld gang med at omstille pakkeproduktionen til at kunne håndtere den kraftige vækst i e-handlen.

17.05.2013

SCM.dk

Mikkel Hansen, projektchef i Post Danmarks pakkeproduktion. Foto: Privat. .

Hvad er de væsentligste udfordringer i dit job lige nu?
Eftersom vi i pakkeprocessen oplever et skift fra B2B til B2C, da e-handlen vokser kraftigt, har jeg fuld fokus på at tilpasse vores processer. Det giver flere logistiske udfordringer og stiller samtidig nye krav til vores processer, da private modtagere har andre behov end erhvervsmodtagere. Nogle vil gerne have pakken leveret i Døgnposten, andre vil have, at vi stiller den i drivhuset. Derfor er det vigtigt, at vi får en højere variabilitet i vores processer, så vi kan ramme modtageren på rette vis.

Vi griber det konkret an ved at skabe noget fleksibilitet i vores produktion, for eksempel ved at kigge på hvornår pakkerne kommer ind. Tidligere var de store pakkedage midt i ugen, nu er det ugens første dage, fordi de ligger efter weekenden, hvor folk har tid til at bestille varer på nettet. Vi har derfor igangsat et stort pakkeprojekt, hvor vi kigger på alle led i vores pakkeproces.

<p>”… vores service skal i endnu højere grad end i dag ramme pakkemodtagerne præcist. Ellers bliver vi ikke valgt som den foretrukne distributør”. </p>

Mikkel Hansen, projektchef i Post Danmark

Hvordan kan jeres virksomhed forbedre sig inden for SCM?
Et af de områder, hvor vi kan forbedre os, er ved at skabe mere transparente processer, det vil sige skabe en gennemsigtighed for kunderne ind gennem vores system, så vi kan blive bedre til at skabe individuelle løsninger. Det kunne eksempelvis være, hvis kunden ønsker at få sine pakker på en bestemt ugedag.

Når det gælder B2C-pakker er det erhvervskundens privatkunde, der bestemmer. Modtageren bliver dermed også vores kunde, for gør vi ikke modtageren tilfreds, vælger han ikke afsenderen igen. Gennemsigtighed, hvis noget går galt, er vigtig, for at vores kunder kan reagere proaktivt i forhold til modtageren.

Hvordan spiller SCM sammen med den overordnede virksomhedsstrategi?
På højeste niveau, da det er afgørende for, at Post Danmarks mål om at have en af Europas bedste postservices målt på en kombination af serviceniveau, kvalitet og pris. Hvis ikke vi følger med og tilpasser os de ændrede markedskrav, bliver målsætningen umulig at opnå.

Om Mikkel Hansen

  • Nuværende job: Projektchef i Post Danmarks pakkeproduktion 
  • Tidligere job: Proceschef i Post Danmark 2008-2011, produktionschef Post Danmark 2006-2008.
  • Uddannelse: Diplomingeniør, AU Herning, 1996.
  • Fritidsinteresser: Motionsløb.
  • Civilstatus: Bor i Vejle, gift med Frederikke, der er beklædningsdesigner, har sønnen Storm på tre år.

Hvad tiltrækker dig ved at arbejde med SCM?
At prøve at skabe sammenhænge mellem processer. Både at skabe robuste og effektive processer, men samtidig også at skabe den fleksibilitet, som kunderne efterspørger. Det virker måske som et enten-eller-valg, men vi skal magte at gøre det til et både-og-valg.

Knapperne i en pakkeproduktion kan stilles på utallige måder, og jeg finder det personligt rigtig interessant at få hele puslespillet til at hænge sammen. 

Hvilke udfordringer ser du for SCM i fremtiden?
At videreudvikle og forfine vores servicekultur med kunden i centrum på skuldrene af højeffektive og sammenhængende processer. I og med, at Post Danmark er bindeleddet mellem erhvervs- og privatkunden, er vi med til at bestemme vores erhvervskunders succes. Så vores service skal i endnu højere grad end i dag ramme pakkemodtagerne præcist. Ellers bliver vi ikke valgt som den foretrukne distributør.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams