E-handlere spejder efter flere købeglade kunder

Hver fjerde dansker, der e-handler, klikkede køb mindst en gang om ugen i maj. Samtidig sænker forbrugerne forventningerne til fremtidens køb en smule. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for maj.

Hver fjerde dansker, der e-handler, klikkede køb mindst en gang om ugen i maj. Samtidig sænker forbrugerne forventningerne til fremtidens køb en smule. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for maj. Foto: Dansk Erhverv..

27.07.2023

SCM.dk

Mens en del haveejere går og spejder efter regn, går en del e-handlere formentlig også og håber på lidt flere købeglade kunder. De skal dog ikke sætte næsen alt for højt op. Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for maj viser nemlig, at forbrugerne faktisk sænker deres forventninger til fremtidens e-handel.

16,2 procent af forbrugerne forventer at købe mere på nettet de kommende 12 måneder, mens 11,5 procent omvendt forventer at købe mindre, og dermed forventer netto 4,7 procent at handle mere de kommende 12 måneder i forhold til det foregående år. I gennemsnit har der været 5 procent netto positive set over de seneste 12 måneder og dermed er forventningerne på 4,7 procent marginalt lavere. 

Netbutikkerne kan dog glæde sig over, at forbrugeren har været ret flittige til at handle i maj. Godt og vel halvdelen af danskerne (52 procent) handlede online i løbet af den seneste uge i maj, hvilket er nogenlunde det samme som i april måned. Andelen, der har handlet mindst en gang om ugen er på 24 procent, mod 20 procent i april.

Læs også: Flere og flere virksomheder ruster sig til onlinesalg 

Analysen viser også, at vejret måske har fået flere til at handle fra haven eller stranden. Smartphone ligger noget foran desktop i maj måned i forhold til andel af konverteringer. Smartphone står således bag 45 procent af handlerne mod 37 procent på desktop.

Der er dødt løb mellem betalingskort og betalingsapp i maj måned, som begge står for 4 ud af 10 betalinger. I forhold til 2022 har betalingskortet dog oplevet en tilbagegang på 9 procent-point, mens betalingsapps er gået 4 procent-point frem. Det skal bemærkes, at der ligger et kort bag app-betalingen.

- PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

25.08.2026SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

20.08.2026SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

20.08.2026SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

20.08.2026SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup