E-handlere spejder efter flere købeglade kunder

Hver fjerde dansker, der e-handler, klikkede køb mindst en gang om ugen i maj. Samtidig sænker forbrugerne forventningerne til fremtidens køb en smule. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for maj.

Hver fjerde dansker, der e-handler, klikkede køb mindst en gang om ugen i maj. Samtidig sænker forbrugerne forventningerne til fremtidens køb en smule. Det viser Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for maj. Foto: Dansk Erhverv..

27.07.2023

SCM.dk

Mens en del haveejere går og spejder efter regn, går en del e-handlere formentlig også og håber på lidt flere købeglade kunder. De skal dog ikke sætte næsen alt for højt op. Dansk Erhvervs E-handelsanalyse for maj viser nemlig, at forbrugerne faktisk sænker deres forventninger til fremtidens e-handel.

16,2 procent af forbrugerne forventer at købe mere på nettet de kommende 12 måneder, mens 11,5 procent omvendt forventer at købe mindre, og dermed forventer netto 4,7 procent at handle mere de kommende 12 måneder i forhold til det foregående år. I gennemsnit har der været 5 procent netto positive set over de seneste 12 måneder og dermed er forventningerne på 4,7 procent marginalt lavere. 

Netbutikkerne kan dog glæde sig over, at forbrugeren har været ret flittige til at handle i maj. Godt og vel halvdelen af danskerne (52 procent) handlede online i løbet af den seneste uge i maj, hvilket er nogenlunde det samme som i april måned. Andelen, der har handlet mindst en gang om ugen er på 24 procent, mod 20 procent i april.

Læs også: Flere og flere virksomheder ruster sig til onlinesalg 

Analysen viser også, at vejret måske har fået flere til at handle fra haven eller stranden. Smartphone ligger noget foran desktop i maj måned i forhold til andel af konverteringer. Smartphone står således bag 45 procent af handlerne mod 37 procent på desktop.

Der er dødt løb mellem betalingskort og betalingsapp i maj måned, som begge står for 4 ud af 10 betalinger. I forhold til 2022 har betalingskortet dog oplevet en tilbagegang på 9 procent-point, mens betalingsapps er gået 4 procent-point frem. Det skal bemærkes, at der ligger et kort bag app-betalingen.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

12.11.2025SCM.dk

Nu begynder der igen at ske noget i Suezkanalen

12.11.2025SCM.dk

PostNord gør klar til rekordtravl julehandel under Black Week

07.11.2025SCM.dk

Polen investerer 16 milliarder i ny kæmpestor containerterminal

07.11.2025SCM.dk

Bring sender sin første elektriske lastbil på tværs af landegrænse

06.11.2025SCM.dk

Maersk opjusterer forventninger til årsresultat

06.11.2025SCM.dk

Bæredygtigt banebyggeri viser vejen mod grønnere råstofforbrug

05.11.2025SCM.dk

CMA CGM indflager ti nye LNG-drevne containerskibe i Frankrig

04.11.2025SCM.dk

PostNord opruster med nye pakkeshops før årets travleste sæson

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn