Eksperter sætter spørgsmålstegn ved Ikeas bæredygtighed

Bæredygtig skovdrift er central i Ikeas bæredygtighedsstrategi og ikke mindst markedsføring. Ifølge eksperter giver nye optagelser af møbelgigantens skovområder i Rumænien dog et andet indtryk.

16.12.2024

SCM.dk

Ikea er en af verdens største forbrugere af træ. Samtidig hævder de, at 98 procent af deres træ enten kommer fra genbrug eller FSC-certificeret skovdrift.

Den sidste påstand er dog under massiv kritik fra eksperter. FSC er en bæredygtighedscertificering, der ifølge organisationen selv stiller "strenge sociale og miljømæssige krav til skovdrift".

Helt konkret omhandler kritikken de såkaldte ’habittræer’, som er en type træer, der har en særlig betydning for skovens liv og biodiversitet. De må ikke fældes, hverken som levende eller døde.

For at leve op til FSC-certificeringskravene skal man i Rumænien efterlade som minimum 3 habittræer per hektar skov i forbindelse med skovdrift. På de 12 hektar i Rumænien har Ikea imidlertid ikke efterladt nogen.

Clearcut eller ej?

I skovdriftsbranchen kaldes rydningen af samtlige træer på et område for et ’clearcut’. Det er en metoden, der bestemt ikke kan kaldes bæredygtig, og som eksperter hævder Ikea benytter sig af i Rumænien.

Ikea afviser dog dette og forklarer deres egentlige metode som ’substitute cutting’. Denne lyder på at erstatte invasive træarter med en anden, hvilket ifølge Ikea på sigt vil være langt sundere for skoven.

Eksperterne er dog skeptiske. De har aldrig hørt om metoden i faglitteraturen og giver ikke meget for den.

”Jeg vil betragte det som en form for nysprog, man har opfundet til lejligheden for at tale udenom, at man har lavet en skovdrift, som ikke er bæredygtig”, siger Jacob Heilmann Clausen, lektor på Sektion for Biodiversitet på Københavns Universitet, til DR.

Desuden, fremhæver eksperterne, er de såkaldte invasive træarter nok slet ikke invasive, men hjemmehørende for området. 

De peger på, at en opdyrkning af skov bestående af udelukkende én træart, kombineret med manglende habittræer, vil få konsekvenser for skovens biodiversitet.

Som svar på kritikken fremhæver Ikea, at skoven siden deres overtagelse er vokset, og at de planlægger at finde habittræerne i de dele af skoven, som endnu ikke er fældet.

- lhs

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles