Eksportvirksomheder har øget produktiviteten

Eksporten er steget i de danske eksportvirksomheder siden 2008 på trods af færre medarbejdere, viser tal fra Danmarks Statistik. Erhvervsstyrelsen mener, det indikerer øget produktivitet.

Mellemstore og store virksomheder har øget eksporten med mellem cirka 10 og 20 procent siden 2008. Foto: Novo Nordisk..

24.11.2014

SCM.dk

På trods af, at mellemstore og store eksportvirksomheder har haft færre ansatte siden krisens start i 2008, har de alligevel formået at øge eksporten med mellem cirka 10 og 20 procent, viser tal fra Danmarks Statistik. Ifølge Erhvervsstyrelsen er det en helt klar indikation på, at produktiviteten er steget i de danske eksportvirksomheder.

Læs også: DI: Produktiviteten er overraskende god

En blanding af blandt andet stigende værditilvækst, faldende beskæftigelse og relativt lave priser på import i forhold til eksport betyder alt sammen, at produktiviteten siden 2008 er steget med cirka 25 procent og 50 procent i henholdsvis de mellemstore og store virksomheder, vurderer Erhverstyrelsen. 

De små virksomheder har også formået at øge eksporten, dog med en lidt mindre produktivitetsudvikling. De små virksomheder har øget eksporten med 15 procent og bibeholdt antallet af ansatte siden 2008.

Læs også: Få Dansk Industris bud på øget produktivitet i forsyningskæden

”Det er særligt positivt at både de små og mellemstore virksomheder formår at holde hovedet oven vande i en krisetid. Det er disse virksomheder som, ved at vokse sig større, på sigt skal drive væksten i Danmark”, siger vicedirektør i Erhvervsstyrelsen, Anders Hoffmann.

-SSM

Om eksportvirksomheder

  • Eksporterende virksomheder dækker over virksomheder i de private ikke-finansielle byerhverv. En virksomhed betragtes som eksportør, hvis virksomheden har eksport af varer til en værdi af mindst 37.500 kr. og mindst 5 procent af virksomhedens omsætning.
  • Eksport dækker kun værdien af handel med varer i virksomheder inden for industri og engroshandel. Tjenestehandel indgår ikke.

Kilde: Erhvervsstyrelsen

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

SCM.dk

DTU og Fredericia vil udvikle fremtidens energiløsninger

SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

06.04.2026SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle