Elektronisk affald fra AI-sektoren bliver en af fremtidens store udfordringer

Mængden af E-affald alene fra produktionen af AI-computere vil i 2030 være 2,4 millioner ton. Det konkluderer et nyt studie fra Nature.

Foto: 123rf.com

04.11.2024

SCM.dk

En stigende mængde af vores elektronik ender på lossepladsen. Det er den hurtigst voksende affaldsstrøm på verdensplan, og ifølge The Global E-waste Monitor bliver der allerede produceret 50 millioner tons E-affald årligt.

Et nyt Nature-studie undersøger denne tendens i relation til udbredelsen af AI-teknologi og konkluderer, at sektoren vil producere 2,4 mio. tons årligt i 2030, hvilket er tusind gange mere end i dag. 

”Hele verden vil have AI, men vi kigger ikke på skaderne derfra. Det giver store bæredygtigheds- og miljøproblemer”, siger Shweta Agarwala, der er lektor på Institut for Elektro- og Computerteknologi – Elektronik og Fotonik på Aarhus Universitet, til Videnskab.dk.

Fremtidens udfordring?

I takt med et større og større forbrug af AI-tjenester, vil der også være et større behov for den hardware, der er nødvendig for at drive dem. Med den hurtige udvikling af AI-teknologi, skal virksomheder løbende vurdere, hvad de skal gøre af den gamle hardware, der ikke kan drive den nye teknologi.

Frygten er, at virksomhederne vil ende med at smide deres udtjente hardware ud i stedet for eksempelvis at genbruge det eller sælge det videre.

Udover den korte levetid for AI-hardware, kan et stigende antal datacentre på verdensplan også bidrage til mængden af E-affald. Danmark har eksempelvis lige fået sin egen supercomputer og i fremtiden vil selv mellemstore techvirksomheder også have egne datacentre for at kunne drive deres virksomhed.

De 2,4 mio. tons om året er dog muligvis højt sat. Det er nemlig det værste af de fire scenarier, som forskerne undersøgte. Det bedste giver 0,4 mio. tons, men forskerne vil ikke give Videnskab.dk et bud på, hvilket scenarie, der er mest sandsynligt.

Læs mere om de andre scenarier og løsningsforslag på Videnskab.dk

- lhs

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online