Elektronisk affald fra AI-sektoren bliver en af fremtidens store udfordringer

Mængden af E-affald alene fra produktionen af AI-computere vil i 2030 være 2,4 millioner ton. Det konkluderer et nyt studie fra Nature.

Foto: 123rf.com

04.11.2024

SCM.dk

En stigende mængde af vores elektronik ender på lossepladsen. Det er den hurtigst voksende affaldsstrøm på verdensplan, og ifølge The Global E-waste Monitor bliver der allerede produceret 50 millioner tons E-affald årligt.

Et nyt Nature-studie undersøger denne tendens i relation til udbredelsen af AI-teknologi og konkluderer, at sektoren vil producere 2,4 mio. tons årligt i 2030, hvilket er tusind gange mere end i dag. 

”Hele verden vil have AI, men vi kigger ikke på skaderne derfra. Det giver store bæredygtigheds- og miljøproblemer”, siger Shweta Agarwala, der er lektor på Institut for Elektro- og Computerteknologi – Elektronik og Fotonik på Aarhus Universitet, til Videnskab.dk.

Fremtidens udfordring?

I takt med et større og større forbrug af AI-tjenester, vil der også være et større behov for den hardware, der er nødvendig for at drive dem. Med den hurtige udvikling af AI-teknologi, skal virksomheder løbende vurdere, hvad de skal gøre af den gamle hardware, der ikke kan drive den nye teknologi.

Frygten er, at virksomhederne vil ende med at smide deres udtjente hardware ud i stedet for eksempelvis at genbruge det eller sælge det videre.

Udover den korte levetid for AI-hardware, kan et stigende antal datacentre på verdensplan også bidrage til mængden af E-affald. Danmark har eksempelvis lige fået sin egen supercomputer og i fremtiden vil selv mellemstore techvirksomheder også have egne datacentre for at kunne drive deres virksomhed.

De 2,4 mio. tons om året er dog muligvis højt sat. Det er nemlig det værste af de fire scenarier, som forskerne undersøgte. Det bedste giver 0,4 mio. tons, men forskerne vil ikke give Videnskab.dk et bud på, hvilket scenarie, der er mest sandsynligt.

Læs mere om de andre scenarier og løsningsforslag på Videnskab.dk

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K