Elektronisk affald fra AI-sektoren bliver en af fremtidens store udfordringer

Mængden af E-affald alene fra produktionen af AI-computere vil i 2030 være 2,4 millioner ton. Det konkluderer et nyt studie fra Nature.

Foto: 123rf.com

04.11.2024

SCM.dk

En stigende mængde af vores elektronik ender på lossepladsen. Det er den hurtigst voksende affaldsstrøm på verdensplan, og ifølge The Global E-waste Monitor bliver der allerede produceret 50 millioner tons E-affald årligt.

Et nyt Nature-studie undersøger denne tendens i relation til udbredelsen af AI-teknologi og konkluderer, at sektoren vil producere 2,4 mio. tons årligt i 2030, hvilket er tusind gange mere end i dag. 

”Hele verden vil have AI, men vi kigger ikke på skaderne derfra. Det giver store bæredygtigheds- og miljøproblemer”, siger Shweta Agarwala, der er lektor på Institut for Elektro- og Computerteknologi – Elektronik og Fotonik på Aarhus Universitet, til Videnskab.dk.

Fremtidens udfordring?

I takt med et større og større forbrug af AI-tjenester, vil der også være et større behov for den hardware, der er nødvendig for at drive dem. Med den hurtige udvikling af AI-teknologi, skal virksomheder løbende vurdere, hvad de skal gøre af den gamle hardware, der ikke kan drive den nye teknologi.

Frygten er, at virksomhederne vil ende med at smide deres udtjente hardware ud i stedet for eksempelvis at genbruge det eller sælge det videre.

Udover den korte levetid for AI-hardware, kan et stigende antal datacentre på verdensplan også bidrage til mængden af E-affald. Danmark har eksempelvis lige fået sin egen supercomputer og i fremtiden vil selv mellemstore techvirksomheder også have egne datacentre for at kunne drive deres virksomhed.

De 2,4 mio. tons om året er dog muligvis højt sat. Det er nemlig det værste af de fire scenarier, som forskerne undersøgte. Det bedste giver 0,4 mio. tons, men forskerne vil ikke give Videnskab.dk et bud på, hvilket scenarie, der er mest sandsynligt.

Læs mere om de andre scenarier og løsningsforslag på Videnskab.dk

- lhs

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia