Ellastbiler får snart mulighed for at tanke på offentlig ladestation på Fyn

Det er svært at skifte fossile brændstoffer ud med el i transportbranchen, fordi der mangler ladestationer til lastbiler, som kan understøtte den grønne omstilling. Det vil IBF gøre noget ved og etablerer derfor en offentlig ladestation til lastbiler i Ejby på Fyn.

”Opstilling af lynladere rundt om i landet er alfa og omega for, at det kan lade sige gøre og betale sig for vognmændene at konvertere til el-lastbiler, og den udvikling vil vi gerne hjælpe på vej”, fortæller afdelingsleder i IBF Ejby, Heine Holten. Foto: IBF

20.11.2024

SCM.dk

Ladestationen, der kommer til at råde over to 400 kW-lynladere, placeres cirka 1 minuts kørsel fra motorvejsafkørsel 56 ved siden af IBF’s fabrik i Ejby på Fyn. Alle er velkomne til at benytte laderne, der både kan anvendes til lastbiler og personbiler. Betaling bliver via Dankort eller en appløsning. For vognmænd bliver det muligt at lave en firmaaftale med ladebrik. Der er pt. kun 8 offentligt tilgængelige ladestationer til ellastbiler i Danmark. 

IBF har i løbet af de sidste år skruet op for arbejdet med bæredygtighed gennem en række investeringer i forskellige projekter. De fleste investeringer er rettet mod udvikling af betonprodukter med lavere CO2-udledning, men der er også investeret massivt i opsætning af solceller på en lang række fabrikker. Nu bevæger IBF sig skridtet videre med investeringen i ladestationen i Ejby. 

”Opstilling af lynladere rundt om i landet er alfa og omega for, at det kan lade sige gøre og betale sig for vognmændene at konvertere til el-lastbiler, og den udvikling vil vi gerne hjælpe på vej”, fortæller afdelingsleder i IBF Ejby, Heine Holten.

Langt det meste af CO2-udledningen fra IBF kommer fra råvarerne til produkterne. Cement er et meget CO2-tungt materiale, så i betonbranchen er der fokus på at udvikle produkter med mindre CO2-udledning. Det er også en topprioritet for IBF. 

Transport udgør imidlertid også en tung post i klimaregnskabet for IBF. Faktisk udgør transport cirka 75 procent af alle CO2-udledningerne fra virksomhedens aktiviteter. De resterende 25 procent stammer fra produktionsprocesser og opvarmning. 

IBF-koncernen har over 200 dieseldrevne lastbiler, som på sigt skal skiftes til el, brint eller andre bæredygtige teknologier. Derfor er det vigtigt, at ladeinfrastrukturen bliver udbygget. En ellastbil koster væsentlig mere end en diesellastbil, så for IBF kræver omlægningen store investeringer. 

”I første omgang er det planen at investere i et mindre antal betonkanoner på el. En betonkanon har nemlig den fordel, at de i forvejen har en max rækkevidde på cirka 1 times kørsel på grund af varens konsistens. Dermed kan betonkanoner let nå både ud og hjem på en enkelt ladning”, forklarer Heine Holten. 

Ladestationen på Fyn får IBF imidlertid ikke selv glæde af, når de første betonkanoner på el er købt. IBF har nemlig ingen produktion af fabriksbeton på Fyn, og dermed kommer deres betonkanoner ikke lige forbi den nye ladestation. På sigt er placeringen imidlertid strategisk velvalgt, når de almindelige lastbiler, som fragter færdigvarer ud på tværs af regioner, bliver konverteret til el. 

Læs også: Kan man flyve på spildevand?

Selve ladestationen bliver anlagt og finansieret af IBF selv, med Eltel og Kempower som leverandører. Eltel har erfaring fra tidligere ladestanderprojekter til både ellastbiler og elbusser. At bidrage til den grønne omstilling via installation og opkobling af grønne teknologier er en klar del af Eltels vision og forretningsstrategi. 

Kempower leverer den centrale hardware til projektet og er blandt Nordens førende leverandører af ladeløsninger til tung transport. Deres specialudviklede, skalerbare opladningssystemer opfylder branchens høje krav og giver IBF en fremtidssikret ladeinfrastruktur, som kan udvides i takt med den voksende efterspørgsel. 

”Transportbranchen er udfordret, når det handler om grøn omstilling. Derfor skal alle sejl sættes for at hjælpe branchen på vej. Det glæder os, at vi kan finde leverandører, der tænker på samme måde”, siger Heine Holten. 

Selve anlægsprojektet bliver lavet med en permeabel belægning fra IBF, som sikrer, at regnvand nedsives på stedet, så det ikke bliver nødvendigt at anlægge kloak i området. I forbindelse med projektet udvikler IBF en ny permeabel belægning med betydelig CO2-reduktion i betonen. 

”På den måde er anlægsarbejdet også så skånsomt mod miljøet, som muligt”, slutter Heine Holten.

Kilde: IBF

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

11.09.2026nShift

Sponseret

nShift kåret til Årets Virksomhed ved 2026 Global Supply Chain Awards

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn