I skal indberette emballage inden den 31. august

Bekendtgørelsen om registrering og indberetning af emballage, også kaldet Registerbekendtgørelsen, trådte i kraft den 1. april 2024. Samtidigt åbnede Dansk Producentansvar (DPA) for registrering af virksomheder, der tilgængeliggør emballage eller emballerede produkter på det danske marked.

Det betyder, at hvis du er producentansvarlig virksomhed, så skal du indberette dine forventede emballagemængder for 2024 senest den 31. august 2024. Foto: 123rf.com

19.04.2024

SCM.dk

Det betyder, at hvis du er producentansvarlig virksomhed, så skal du indberette dine forventede emballagemængder for 2024 senest den 31. august 2024.

Hvad skal indberettes i 2024?

Indberetningen af mængder skal ske i kilo fordelt på følgende materialekategorier:

  • pap
  • papir
  • jernholdige materialer
  • aluminium
  • glas
  • plast
  • mad- og drikkekartoner
  • træ.

Man kan nøjes med at indberette den samlede mængde, hvis man forventer at tilgængeliggøre mindre end 8 ton emballage i 2024.

Læs også: Mange millioner skal hjælpe med at sige farvel til affald

Man skal også vurdere om emballagen, når den bliver til affald, ender i en affaldsbeholder ved en husstand eller hos en erhvervsvirksomhed, altså om der er tale om husholdnings- eller erhvervsaffald. Desuden skal man angive, hvordan emballageaffaldet skal sorteres. Kan det sorteres til genanvendelse? Eller er det restaffald eller farligt affald?

Få hjælp til at kortlægge dine forventede emballagemængder for 2024

Ved man endnu ikke, hvor store emballagemængderne bliver i 2024, så er der hjælp at hente i den gratis startkit. Det indeholder blandt andet et emballageberegningsværktøj, man kan bruge til at strukturere emballagedataen. Det opsummerer mængderne per materiale indenfor de kategorier, der er brug for til den lovpligtige indberetning.

Kilde: GS1 Denmark

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

Annonce

SCM.dk

Danskernes overforbrug har konsekvenser for hele kloden

SCM.dk

Europa fastholder førertrøjen i globalisering

03.03.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Den oversete årsag til ustabil produktion: Palleflowet

02.03.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med TAWI-løsninger til tunge metaldele

18.02.2026Global AGV

Sponseret

30 % øget effektivitet – uden flere hænder

17.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter der leger radiobiler på produktionsgulvet

17.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret flow optimerer klargøring af forskallingselementer

16.02.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Ergonomiske løsninger hos RPC Superfos

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle