Emballage skal være brugervenlig og bæredygtig

Med lanceringen af et nyt og brugervenligt emballagedesign ønsker fischer at gøre det lettere for kunden at forlade varehylden med det rette produkt. Den nye indpakning er baseret på omfattende analyser og brugertests.

Med lanceringen af et nyt og brugervenligt emballagedesign ønsker fischer at gøre det lettere for kunden at forlade varehylden med det rette produkt. Den nye indpakning er baseret på omfattende analyser og brugertests. Foto: fischer..

09.12.2022

SCM.dk

Selvom indholdet selvfølgelig er vigtigere end emballagen, spiller de ydre elementer alligevel en rolle for både slutbrugeren og miljøet. På den baggrund har befæstigelsesproducenten fischer udarbejdet et nyt emballagedesign, der tager hensyn til både brugervenlighed og bæredygtighed.

Brugervenlig
Den nye emballage skal forsimple produktvalget for kunden. Derfor er designet funderet på omfattende brugeranalyser og -tests for at afklare, hvordan kunderne orienterer sig om og udvælger produkter. På den baggrund skal den nye indpakning sikre effektiv identifikation af den rette vare. Dermed kan håndværkerne hurtigt og nemt vælge det rigtige produkt.

Først og fremmest er produktet gjort synligt via et gennemsigtigt plastikvindue i pakningen, så man kan genkende indholdet. Dertil er der en tydelig angivelse af produktets kategori, materiale og dimensioner, som gør det enkelt at afkode de produktspecifikke egenskaber. Byggematerialernes udtræksværdier er tilføjet til emballagen. Forbrugeren kan finde links til yderligere digital produktinformation, der bidrager til valget af det helt rigtige produkt fra start.

Læs også: Grønt retursystem til nethandlens emballageforbrug efterlyser politisk opbakning

Og det må gerne være nemt ifølge Lars Holbæk, der er Nordic Product Manager hos fischer:
”Vi er stolte over, at der er taget udgangspunkt i reelle data og kundeoplevelser i designet af vores nye emballage. Vores kunder vil langt nemmere og hurtigere kunne finde det, de leder efter, grundet øget gennemsigtighed i form af både kig til produktet og en tydeligere beskrivelse af indholdets egenskaber”.

Ud over at være informativt kommer den nye indpakning med et attraktivt og unikt udtryk. Det nye pakningsdesign er afprøvet af slutbrugerne, og det bidrager til et ensartet udseende for fischers produkter på tværs af varekategorier.

Grønnere livscyklus
Den nye emballage er udviklet med bæredygtigheden for øje, og derfor indeholder den en stor andel af genanvendte materialer. Dee nye plastikposer er lavet af 65-90 procent genbrugsmaterialer, imens kartoner og blisterpakninger består af mere end 90 procent genanvendte materialer.
Emballagen er nem at skaffe sig af med på korrekt vis. Indpakningen er 100 procent genanvendelig. Hele værdikæden er tænkt ind i det nye indpakningsdesign, der også er optimeret i forhold til både pakkestørrelser og -kvalitet for at sikre optimal varehåndtering.

”fischer har længe arbejdet målrettet med bæredygtighed, og derfor var det helt naturligt for os også at kigge på muligheden for at reducere vores emballages miljøpåvirkning samtidig med, at vi gjorde den mere brugervenlig”, afslutter Lars Holbæk.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

12.05.2026Global AGV

Sponseret

Sig farvel til dyre produktionsstop og flaskehalse

SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Konference
Mød Delfi Technologies på Uniconta Partnerdagen 2026

Delfi Technologies deltager på Partnerdagen hos Uniconta, hvor vi sætter fokus på, hvordan virksomheder kan optimere lagerstyring og arbejdsgange med intelligente mobile løsninger.

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nyborg Strand Hotel & Konference

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online