Erhvervsminister: Frygt ikke for automatisering

Op mod 730.000 danske jobs er truet af robotter og ny teknologi, viser en ny undersøgelse. Men ifølge erhvervsministeren er automatisering en forudsætning for produktionsarbejdspladser i Danmark.

07.11.2014

SCM.dk

Automatisering er en stigende tendens i de danske virksomheder. Ifølge en ny undersøgelse vil 730.000 danske arbejdspladser og jobfunktioner blive automatiseret i løbet af de næste 20 år. Det er Tænketanken Kraka, LO og HK, der har overført en stor britisk undersøgelse og dens metoder til danske forhold. Det skriver politiken.dk

Læs også: Automatisering medvirker til at bevare lagre i Danmark

Erhvervsminister Henrik Sass Larsen ser ikke automatiseringen som et problem. Tværtimod.

”Virksomheders investeringer i automatisering er en forudsætning for produktionsarbejdspladser i Danmark. Alternativet til automatisering er ikke, at alt forbliver som i dag, men derimod, at de danske virksomheder får sværere ved at klare sig i den internationale konkurrence. Det vil koste arbejdspladser og velstand”, skriver ministeren i en skriftlig kommentar til politiken.dk.

Han mener, at intelligente robotter, nye sensorteknologier, 3D-print, materialeteknologier og anvendelse af big data er en fordel for danske virksomheder, da det kan skabe potentiale for konkurrencedygtig produktion.  

Jobs forsvinder - og nye kommer til
Erhvervsministeren er ikke den eneste, der ser frygtløst på den stigende automatisering. Tidligere overvismand Torben M. Andersen mener heller ikke, at der er grund til bekymring.

”Hvis man ser historisk på det, vil jeg umiddelbart tro, at havde man lavet en tilsvarende analyse for 20-30 år siden om, hvordan det ville se ud i dag, var man kommet frem til noget lignende, for der sker løbende en stor omsætning af job, der forsvinder, og andre, der kommer til”, siger den tidligere overvismand til politiken.dk.

Læs også: Nye robotter gør kæder mere agile

Han mener, at den samme frygt for arbejdsløshed viser sig, hver gang ny teknologi kommer til.  Men den frygt viser sig gang på gang at være ubegrundet. Torben M. Andersen ser udviklingen som afgørende, men hæfter sig ved, at udviklingen kræver omstilling.

”Ny teknologi er helt afgørende for, at vi øger produktiviteten og skaber mere værdi. Men jeg er enig i, at der er et stort behov for omstilling og for at tilføre arbejdskraften nye kvalifikationer. Hvis vi ikke følger med, får vi ikke gevinsterne af den teknologiske udvikling”, siger han til politiken.dk.

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia