Et nyt samarbejde løser et logistisk mareridt for transportvirksomhed

Erhvervsleasingudbyderen LETO Leasing har løst et logistisk tidsmareridt gennem et nyligt opstartet samarbejde med transporttjenesten Gire Mobility. Nu skal LETO Leasing skalere flåden af biler, og samarbejde med Gire skal styrkes.

Kørt før sommeren indgik biltransporttjenesten Gire Mobility og leasingudbyderen LETO Leasing et samarbejde, hvor Gire skal transportere LETO Leasings biler til og fra opbygning. Her ses Christopher Haar (tv), Christopher Haar, Managing Director hos Gire Mobility Denmark og Tom Hansen (th), leasingchef hos LETO Leasing. Foto: Gire Mobility Danmark

30.10.2024

SCM.dk

Kørt før sommeren indgik biltransporttjenesten Gire Mobility og leasingudbyderen LETO Leasing et samarbejde, hvor Gire skal transportere LETO Leasings biler til og fra opbygning. Et samarbejde, der har vist sig ekstremt værdifuldt for leasingvirksomheden, som mærker forbedringer både økonomisk, tidsmæssigt og logistikpraktisk.

”Vi har tidligere selv stået for at flytte bilerne, men når der ikke er tid, er det et kæmpe stressmoment at skulle køre biler frem og tilbage. Samarbejdet med Gire betyder, at vi nu ikke længere skal koncentrere os om det logistikkaos. Groft sagt sparer det os nok en halv mands arbejde om dagen, og det er meget tid og mange økonomiske ressourcer, der bliver frigivet”, siger Tom Hansen, leasingchef hos LETO Leasing. Han uddyber:

”Alternativet til Gire ville være en traditionel vognmand, der typisk har tre til fem dages ventetid. Når vores biler holder stille, kommer der ingen penge i kassen. Så ventetiden ville være katastrofalt for vores forretning. Derfor er det absolut afgørende, at Gire kommer indenfor fire timer. Det giver en effektiv cirkulation”.

For Gire Mobility er samarbejdet med LETO Leasing et led i en strategisk plan om at sikre sig markedsandele i leasingsegmentet. 

”Leasingbranchen er utrolig spændende for os, og samarbejdet med LETO Leasing bekræfter os i, at vi kan gøre en forskel for branchen. Der er mange biler, der skal flyttes, og tiden er en afgørende faktor, og det er netop vores kernekompetencer: At flytte biler hurtigt og effektivt. Vi er glade for, at LETO Leasing har valgt at samarbejde med os, og at vi løser deres logistikudfordringer optimalt. Det er jo hele grunden til, at vi er sat i verden”, siger Christopher Haar, Managing Director hos Gire Mobility Denmark.

Gire Mobility har siden indtoget på det danske marked haft en helt klar forretningsstrategi, der lægger vægt på en enkel og fleksibel serviceløsning. Som del af strategien er sikkerhed og tryghed et væsentligt aspekt. Derfor bruger Gire store ressourcer på at sikre optimal onboarding af deres mange chauffører.

”Vores chauffører er vores største aktiv, og de er vores ansigt udadtil. Derfor er det essentielt, at chaufførerne får den rette oplæring i alt fra kørsel til kundeservice. Når vores chauffører får en ny opgave, skal de ikke kun flytte en bil. De skal være servicemindede, og de skal skabe en tryghed. Ellers bliver oplevelsen ikke optimal for kunden”, siger Christopher Haar. 

Hos LETO Leasing nikker man genkendende til essensen af tryghed i mødet med en samarbejdspartner:

”Gire er en velfungerende og smurt maskine. Én ting er, at hastighed og lethed ved booking kører glat. En anden ting er, at de chauffører, der kommer ud til os, er professionelle og ordentlige. Det giver en enorm tryghed, at alle facetter fungerer optimalt, og når vi oplever mindre udfordringer, så er Gire hurtige til at finde den rette løsning”, siger Tom Hansen.

Læs også: Nye kraftfulde lynladere til lastbiler på fire nye stationer

LETO Leasing kigger lige nu ind i en vækst, hvor de i løbet af de næste to år skal have deres flåde fordoblet. I den sammenhæng er samarbejdet med Gire essentielt grundet den store fleksibilitet i transporten af biler.

”Antallet af ture kan svinge meget hos os, og derfor er fleksibilitet helt afgørende for os. Gire kan bibringe et produkt, der er yderst skalerbart, og som løser vores transportudfordringer smidigt. Nu et halvt år efter vi startede samarbejdet med Gire, så må vi bare sige, at det fungerer fantastisk”, siger Tom Hansen. 

Hos Gire ser man meget frem til udvidelse af samarbejdet med LETO Leasing:
”Vi er helt klar over, at vi rammer ned i et åbent hul i markedet, og med samarbejdet med LETO Leasing bliver vi kun bekræftet i, at det er det helt rette skridt, vi har taget i vores forretningsstrategi. Derfor ser vi også meget frem til at udvide samarbejdet med LETO Leasing specielt med tanke på deres kommende flådeudvidelse”, siger Christopher Haar.

Kilde: Gire Mobility

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

30.10.2026nShift

Sponseret

nShift lancerer AI-adgang til leveringsdata

30.10.2026SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

Ahlsell elektrificerer al intern transport i Billund

SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

26.10.2026SCM.dk

Danske havne må afvise kunder på grund af manglende strøm

23.10.2026SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

23.10.2026SCM.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

23.10.2026nShift

Sponseret

Permobil sparer næsten tre timers transportadministration hver produktionsdag med nShift TMS

21.10.2026SCM.dk

Sø- og luftfragt trækker DSV's overskud op

21.10.2026SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg