EU er enige om ny transportaftale

EU-Parlamentet og EU-landene er blevet enig om at vedtage ny lov, der skal reducere kulstof-udledningen i transportsektoren.

Ny aftale skal sikre kulstof-reducering på de europæiske veje..

20.12.2018

SCM.dk

Derudover indeholder aftalen et incitament til producenterne om, at der skal produceres flere miljøvenlige biler i fremtiden, som f.eks. elbiler og hybridbiler.

”Aftalen betyder, at de nye biler, der i de kommende år sendes ud på de danske og europæiske veje, bliver mere klimavenlige. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg gerne havde set en endnu mere ambitiøs aftale. Regeringen har hele vejen igennem arbejdet for mindst 40 pct. CO2-reduktion fra både biler og varevogne i 2030”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) og tilføjer:

”Men det er positivt, at det til sidst lykkedes at hive kompromiset i en mere ambitiøs retning. Det er et skridt i den rigtige retning. Regeringen vil fortsætte presset for yderligere fremskridt for den grønne transport i EU”.

Mere ambitiøs aftale
Aftalens krav om udledningsreduktion er højere end dem som EU’s medlemslande blev enige om i starten på et rådsmøde i oktober. Og Danmark har været et af de lande, der har forsøgt at få en mere ambitiøs aftale på plads. Lars Chr. Lilleholt mener, at aftalen kun er begyndelsen på den grønne omstilling inden for transportsektoren:

”Regeringen har sat et ambitiøst mål om udfasning af nye diesel- og benzinbiler i 2030. Lige nu er det kun få andre EU-lande, der er ligeså ambitiøse som os, når det drejer sig om at udfase diesel- og benzinbiler. Men jeg tror og håber på, at vi kan få flere lande med, så vi kan sætte fart på den grønne omstilling i transportsektoren. Jeg vil nu arbejde videre for at det bliver en prioritet i EU", siger ministeren.

Læs også: Klimaudspil: Godt med transport i fokus, men der skal mere til

Aftalen skal først formelt godkendes af EU’s medlemslande i Rådet samt i EU-Parlamentet.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026Antalis A/S

Sponseret

Right-sizing i praksis: Når luft bliver den dyreste vare i logistikken

21.04.2026SCM.dk

Thule centraliserer distribution med robotlager i Polen

SCM.dk

Thule centraliserer distribution med robotlager i Polen

SCM.dk

Kundetilpassede AI-robotter accelererer logistikken hos beslagleverandør

17.04.2026SCM.dk

Maersk åbner nyt højteknologisk kæmpelager i Asien

15.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Sporbarhed skærpes: Sådan arbejder virksomheder med lot, batch og udløb i praksis

10.04.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

09.04.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

AGV til læsning af trailer

09.04.2026Global AGV

Sponseret

Da Rip, Rap og Rup fik nye kolleger fik SKY-LIGHT højere sikkerhed og hurtig payback

08.04.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sikkerhed på lageret som konkurrenceparameter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle