EU sender krigsskibe til Det Røde Hav

EU har besluttet at sende en flådestyrke til Det Røde Hav, hvor krigsskibene skal beskytte den civile skibstrafik. Den danske fregat Iver Huitfeldt indgår allerede i den amerikansk-ledede Operation Prosperity Guardian i området, men kan ifølge en folketingsbeslutning overgå til EU-flådestyrken hvis ønsket.

21.02.2024

SCM.dk

"Vi har allerede i Folketinget taget højde for, at den danske fregat, vi har sendt afsted, vil kunne overgå til en EU-mission", siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.

Ifølge ministeren vil EU-missionen kunne gøre en forskel, fordi den vil omfatte lande, som hidtil har valgt ikke at bidrage til den amerikansk-ledede mission.

"Det er vigtigt, fordi vi skal have genoprettet den internationale skibstrafik af hensyn til verdenshandlen og vores søfolks sikkerhed. Det bliver yderligere styrket, når der kommer en EU-mission. Det vil forhåbentlig ske hurtigt”, siger Lars Løkke Rasmussen.

Kommissionsformand Ursula von der Leyen er godt tilfreds med beslutningen om at sende en EU flådestyrke til Det Røde Hav:

"Jeg hilser dagens beslutning om at lancere EU-flådestyrkeoperation Aspides velkommen. Europa vil sikre fri sejlads i Det Røde Hav i samarbejde med vores internationale partnere", skriver Ursula von der Leyen på X.

-mauh
 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.03.2026SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

16.03.2026WITRON Group

Sponseret

Axfood and WITRON realize another full-range distribution center

Annonce

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

11.03.2026SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

11.03.2026SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

09.03.2026SCM.dk

Oliepriser i højeste niveau siden 2022

06.03.2026SCM.dk

Søfartsstyrelsen hæver sikkerhedsniveauet for Mellemøst-farvande

06.03.2026SCM.dk

Søkrig i Mellemøsten i voldsom udvikling

06.03.2026SCM.dk

Transportbranchen kritiserer nye toldåbningstider i Padborg

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online